Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 7. veebruar 2021 09:00
SYNLABi infektsioonhaiguste valdkonna juht dr Paul Naaber kinnitab, et eriti meesterahvad ei lähe meeleldi arsti juurde suguhaiguste kontrolli. Peamisteks põhjusteks on valehäbi ja hirm protseduuri ees. Pealegi arvavad mehed sageli, et seksuaaltervise küsimus on eeskätt naiste probleem.

„Suguhaiguste testimata ja ravimata jätmisel riskib mees kaugelearenenud haigustega, mis võivad põhjustada pöördumatuid tervisekahjustusi nii endale kui ka partneritele,“ hoiatab dr Naaber.

Arsti sõnul tuleks ennast suguhaiguste suhtes testida pärast iga juhuvahekorda, eriti kui tekivad haigusele viitavad või ebamugavust põhjustavad sümptomid.

„Samas, ligikaudu 75% juhtudest võivad suguhaigused kulgeda sümptomiteta ja nii nakatakse pahaaimamatult ka oma partnereid,“ tõdeb Naaber. Ta toob välja teisegi märkimisväärse seiga: kuigi mehed on elu jooksul naistest poole rohkemate inimestega vahekorras, avastatakse 85% suguhaigustest siiski naistel. Seegi tõestab, et mehed käivad vähem arstil ja naised kontrollivad oma seksuaaltervist rohkem.

Dr Paul Naaber. Foto: Ardo Kaljuvee

Kõige levinum suguhaigus on klamüdioos

Suguhaigused esinevad trendidena. Kui Nõukogude ajal oli levinum suguhaigus tripper, siis praegu on klamüdioos. Viimast nimetatakse koguni läänemaailma haiguseks. Klamüdioosi järel on Eestis enamlevinud suguhaigused mükoplasmoos, trihhomonoos ja gonorröa.

Kõigi sümptomid on paljuski kattuvad – juhul kui neeid üldse esineb. Ennekõike on tunnusteks valulikkus urineerimisel ja kusiti kipitus ning punetus, võib kaasneda ka mädaeritus kusitist. Naistel esineb suurenenud tupevoolus.

Meestel võivad suguhaigused tekitada kusitipõletikku ehk uretriiti. Haiguste sümptomid võivad avalduda eri aegadel varieerudes mõnest päevast mõne nädalani. „Klamüdioos on kõige salakavalam ja võib väljaravimata jätmisel põhjustada viljatust nii mehel kui ka naisel,“ ütleb Naaber.

Otsustamaks, kas oleks vaja ennast suguhaiguste osas testida, soovitab arst endalt küsida: kas mul on kaebuseid, ennekõike valulikkust urineerimisel või kas olen olnud uue partneriga kaitsmata vahekorras?

Foto: Tiit Tamme

Kiire ja valutu testimine

„Kui varem toimus suguhaiguste testimine meestel tõesti ainult kusitisse viidud tampooniga, mis on üpriski ebameeldiv, siis nüüd on võimalik suguhaigusi lihtsasti diagnoosida hommikusest uriinist,“ räägib arst.

„Eestis on võimalik ennast enimlevinud suguhaiguste suhtes testida anonüümselt, diskreetselt ja turvaliselt, tellides proovivõtukomplekti koos juhendiga koju ning saates uriiniproovi seejärel pakiga laborisse.“ Analüüside vastused edastatakse läbi kodulehe anonüümselt.

„Suguhaiguste osas on oluline, et seksuaalpartnerid teeksid testi samaaegselt. Ka partneril on võimalik end kodus võetud proovist testida,“ ütleb Naaber ja lisab, et kui testi tulemus on positiivne, tuleb pöörduda meeste- või naistearsti vastuvõtule, kes määrab haigusele vastava ravi.

Dr Naaber toob välja, et sugulisel teel levivate haiguste testimisel tuleb arvestada ka haiguste peiteaja ehk perioodiga, mil ollakse küll nakatunud, aga analüüsi tulemus ei pruugi seda veel näidata. „Kõige kindlam on end riskikäitumise (kaitsmata vahekord) korral testida kaks nädala pärast võimalikku nakatumist või kohe sümptomite esinedes.“

Arst paneb südamele, et ennetus on alati parem kui tagajärgedega tegelemine ning sugulisel teel levivate haiguste vastu saab igaüks end väga lihtsalt kaitsta kondoomiga.