Keha

VALUSAD VILLID? Herpes võib üllatada nii näol kui ka suguelunditel (2)

Kaidi Reinart, 7. märts 2021 09:35
Herpes võib välja ilmuda näol, aga ka suguelunditel. Foto: Vida Press
Nakatumine genitaalherpesesse on väga levinud ning kord nakatununa ei ole sellest vabanemine võimalik. „Igal aastal lisandub maailmas hinnanguliselt üle 20 miljoni uue genitaalherpese haigusjuhu,“ selgitab laboriarst Paul Naaber.

SYNLABi laboriarsti Paul Naaberi sõnul tuleb herpesesse nakatunuid pidevalt juurde. Samas ei ole uuringute järgi ligi 80% inimestest nakatumisest teadlikud, kuna herpesviirus ei ole neile kunagi vaevuseid põhjustanud. 

Herpes simplex`iviiruseid on kahte tüüpi – Herpes simplex virus 1 (HSV1) ja Herpes simplex virus 2 (HSV2). Esimene tekitab reeglina lööbe huultele, suu limaskestale või näole, teine peamiselt suguelunditele. Tänapäeval aga ei saa herpesviiruste paiknemisele enam kindlat piiri tõmmata ja mõlemat tüüpi viirused võivad kutsuda haiguspildi esile nii huultel, suus kui ka suguelundite piirkonnas.

Herpes roomab üle keha

Nimetus herpes tuleb ladinakeelsest sõnast herpein, mis tähendab „roomama“. See iseloomustab haiguse kulgu, mille jooksul ühest väikesest villist võib haigus levida üle kogu keha.

Herpesviirus levib kaitsmata tupe-, päraku, aga ka suuseksi ajal. Arsti sõnul võib suuseksi ajal kanduda huuleherpes partneri suguelunditele. Haigus võib kaitsmata vahekorra ajal levida ka siis, kui herpese kandjal puuduvad ägedale haigusele iseloomulik lööve ja villid. Herpes võib levida ka seksmänguasjade jagamise kaudu.

„Peale genitaalherpese esmase haigushoo paranemist võib haigus korduda ning haigusnähud on üldjuhul samad, ent enamasti tunduvalt kergemad ja lühema kestusega,“ ütleb dr Paul Naaber.Foto: Ardo Kaljuvee

Samal teemal

Genitaalherpes avaldub nii naistel kui meestel suguelunditele tekkivate punetavate ja äärmiselt valulike väikeste villidena, mis mõne päeva pärast haavanduvad ning paranevad mõne päeva kuni nädala jooksul ise. „Genitaalherpese esmase haigushoo korral võivad  naistel olla villikestest ja haavanditest haaratud nii häbememokad, tupp kui ka emakakael. Meestel võivad villid ning haavandid paikneda mitte üksnes suguelundi peal, vaid ka kusitis,“ selgitab Naaber. Vahel tunneb inimene enne genitaalherpese villide teket kahjustunud piirkonnas valu või ebamugavust, mis sarnaneb põletuse või n-ö sipelgate jooksmise tundele.

Herpese avaldumisel halveneb sageli ka üldseisund: tekivad üldine nõrkus, halb enesetunne, palavik, lihasvalu ning valulikkus urineerimisel.

Viirus jääb organismi kogu eluks

Osa inimestel aitavad herpese sümptomeid leevendada valuvaigistid, kergelt soolase veega sooja vanni võtmine, külmakoti hoidmine punetaval või villilisel alal ja võimaliku ärrituse ärahoidmiseks avaramate rõivaste kandmine.

Foto: Tiit Tamme

Tugevda immuunsust!

Kuna herpesviirus avaldub ennekõike immuunsüsteemi nõrgenemisel, aitab korduvaid haigushooge vähendada immuunsüsteemi üldine tugevdamine: piisav ja sügav ööuni, tasakaalustatud toitumine, liigsest alkoholist ja suitsetamisest loobumine, tervisesport ja stressiolukordade vältimine.

Seksist ei pea loobuma

Partneri herpes ei tähenda, et seksist peaks loobuma. Aitab see, kui loobuda seksist vaid haiguse avaldumise ajal ning muul ajal kasutada kondoomi. „Kondoom vähendab genitaalherpesesse nakatumise ohtu, kuid samas ei kaitse see kunagi 100% ühegi sugulisel teel leviva haigusega nakatumise eest,“ ütleb dr Naaber.

Foto: Tiit Tamme

Diskreetne analüüs

Kuna herpes kulgeb paraku paljudel juhtudel sümptomiteta, tasub arsti sõnul enne uue partneriga kaitsmata vahekorda astumist või suguhaiguse kahtluse korral end haiguse osas testida kas või enda rahustuseks.

Herpeseproov tuleb võtta haavandi või villi sisust. „Herpese analüüsi saab võtta ainult hetkel, kui esineb infektsioonist tingitud vill või haavand. Proovi ei tohi võtta, kui villiline lööve paraneb ehk on kattunud koorikuga, kuna sellisel hetkel ei pruugi viirust enam haavandis olla ja analüüs võib anda valenegatiivse tulemuse,“ selgitab arst. Kui inimesel pole haigustunnuseid,  saab herpesviirusesse nakatumist testida vereanalüüsiga.