Uudised

MÜÜT VÕI TÕDE? Vaktsineeritu läheduses viibimine võib häirida naise menstruaaltsüklit 

Toimetas Valeria Filippova, täna 11:01
Vaktsineerimine USAs. Foto: Reuters/Scanpix
Viimastel nädalatel on Covidi vaktsineerimise vastu olevad inimesed levitanud väiteid, mis pole mitte ainult valed, vaid vastanduvad ka bioloogia reeglitele: et vaktsiini saanud inimese läheduses viibimine võib häirida naise menstruaaltsüklit või põhjustada raseduse katkemist.

Sotsiaalmeedias sadade tuhandete jälgijatega kontode poolt levitatud idee seisneb selles, et vaktsineeritud inimesed võivad levitada vaktsiinimaterjali, mõjutades ümbritsevaid inimesi, justkui näiteks kellegi kõrval suitsetades, vahendab The New York Times. 

Sel kuul ütles Florida erakool töötajatele, et kui neid vaktsineeritakse, ei saa nad õpilastega suhelda, sest neil on vähemalt kolm tüdrukut häiritud menstruaaltsükliga peale vaktsineeritud inimesega koos olemist.

Tegelikkuses on vaktsineeritud inimese läheduses viibimisel võimatu kogeda mingeid mõjusid, sest ükski vaktsiini koostisosadest ei ole saa lahkuda süstitud kehast.

„See pole ju viiruse tükk ega tee asju, mida see viirus teeb – see on lihtsalt sama kujuga valk," ütles Michigani ülikooli nakkushaiguste epidemioloog Emily Martin. „Vaktsiini ühelt inimeselt teisele ülekandmine pole võimalik. See pole lihtsalt bioloogiliselt võimalik. "

Mikroorganismid levivad paljunedes inimeselt inimesele. Vaktsiini koostisosad ja valk ei saa paljuneda, mis tähendab, et nad ei saa levida. Need ei levi isegi teie enda kehas, veel vähem kellelegi teisele.

„Vaktsiini koostisosad süstitakse teile käsivarde ja sinna nad jäävadki," ütles Johns Hopkinsi ülikooli epidemioloog Jennifer Nuzzo.

Millest võib olla tingitud menstruaaltsüklite häiritus?

„See toob meid teadete juurde naistest, kellel on pärast vaktsineeritud inimeste läheduses viibimist ebatavalised päevad. Kuna ühe inimese vaktsiin ei saa mõjutada kedagi teist, on nende kahe sündmuse ühendamine võimatu. Paljud asjad, näiteks stress ja infektsioonid, võivad menstruaaltsükleid häirida," ütles Dr. Christopher M. Zahn, Ameerika sünnitusarstide ja günekoloogide kolledži praktikategevuse asepresident.

„Need väited on vandenõud, mis on loodud selleks, et nõrgestada usaldust vaktsiinide vastu, mis on kliinilistes uuringutes osutunud ohutuks ja tõhusaks," lisas ta.

„Puuduvad tõendid selle kohta, et vaktsiin mõjutab mingil moel teie menstruaaltsüklit," ütles Dr. Gounder. „See on sama, kui öelda lihtsalt sellepärast, et ma sain täna vaktsiini, on meil täna õhtul täiskuu."

Samal teemal

17.04.2021
Brasiilia palub naistel koroona uue tüve tõttu võimaluse korral rasestumine edasi lükata
08.04.2021
IMELIKUD TERVISEHÄDAD? 10 kõige tavalisemat asja, mida naised ei tea üleminekuaastatest
11.02.2021
VAKTSIIN, MIDA POLEKS TOHTINUD KASUTADA! Ema: muretsen, kas see võib mu lapsele halvasti mõjuda