Kolesteroolimurede korral võiks loomsete toitude osakaalu menüüs vähendada.

Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 11. august 2021 06:00

Kõik meist on kuulnud midagi kolesteroolist, kuid mis see täpsemalt on? Miks on see kehas vajalik ning millisel juhul hoopis kahjulik? Milline kolesterooli tase on selline, mille puhul tasub oma eluviisid üle vaadata ja üht-teist korrigeerida?

Kolesterooli nimetatakse rahvasuus vahel vererasvaks. Tegelikult on see oluline aine, mida on tarvis sapphapete, hormoonide ja D-vitamiini tekkimiseks meie kehas.

Peale selle on kolesterool ka oluline rakuseinte koostisosa, ilma milleta ei saaks rakud normaalselt toimida.

 Kas teadsid, et:

  • 70% kehas olevast kolesteroolist toodetakse kehas endas ehk maksas, 30% sellest saadakse toidu kaudu.

  • Kolesteroolita ei ole kehal võimalik toimida, kuid selle liiga kõrge tase on siiski ohtlik.

  • Kõrge kolesteroolitase ei ole kuidagi füüsiliselt tuntav.

  • Paljudel juhtudel võib vere kõrge kolesteroolisisaldus olla pärilik, kuid siiski on võimalik terviseriskide ennetamiseks palju ise ära teha.

Mida tähendavad hea ja halb kolesterool?

Kolesterooli tase ei tähenda alati vaid üht kindlat numbrit, vaid see võib tähistada mitut näitajat, mida nimetatakse üldkolesterooliks ning heaks ja halvaks kolesterooliks. Täpsema ülevaate saamiseks on oluline aru saada nende mõlema tähtsusest.

Esimesena vaadatakse seda, missugune on inimese üldkolesterooli tase. Kõrgenud üldkolesterool ei ole tervislik, sest see viitab asjaolule, et hea ja halva kolesterooli suhe on paigast ära.

 Üldkolesterooli näitajat (mmol/l) mõõdetakse kapillaarverest:

  • Normaalne jääb alla 5

  • Piiripealne on 5 kuni 6,5

  • Kõrgenenuks peetakse 6,5 kuni 7,8

  • Väga kõrge on üle 7,8

Halb kolesterool (LDL) on suure tihedusega ja kleepub veresooneseinte külge, mis teeb sellest peamise veresoonte lupjumisteguri. Soovitav halva kolesterooli norm jääb alla 3 mmol/l.

 Hea ehk HDL-kolesterool seob veres ülearuse kolesterooli ning viib selle maksa, milles töödeldakse see ümber või viiakse organismist välja. Soovitatav hea kolesterooli tase on üle 1 mmol/l.

 Kuidas käib kolesteroolitaseme mõõtmine ?

Analüüsi on võimalik teha nii sõrmeotsa- kui ka veeniverest. Õige tulemuse saamiseks on vaja olla enne vähemalt kaks tundi söömata-joomata. Kõige parem on analüüsi anda hommikul enne söömist. Vastuse saab enamasti teada mõnekümne sekundi pärast.

 Kõrge kolesterool – oht südame ja veresoonte tervisele

Liigne kolesterool on üks olulisimaid südame- ja veresoonkonna haiguste tekkepõhjustest (näiteks infarkt ja insult).

 Kõrge kolesterooliga kipub olema probleem, et inimene seda ise ei tajugi. Enesetunne on normaalne ja arsti külastamiseks pole põhjust. Kahjuks on tasahilju üldjuhul liigsest kolesteroolist tekkinud südame- ja veresoonkonna probleemid pöördumatud.

 Kuidas hoida kolesterool kehas normi piires?

Tõenäoliselt ei ole uudis, et kolesteroolitaseme normis hoidmisel (nagu hea tervise hoidmise puhul üleüldse) mängib rolli toitumine – kolmandiku sellest ainest saab ju organism just toiduga.

Kindlasti tasub silmas pidada, et kolesterool on loomset päritolu, sest taimsed toidud seda ainet ei sisalda ja võivad aidata liigset kolesterooli organismist eemaldada.

 Seega taimsete toitude söömisel mingeid piiranguid endale seadma ei pea, kuid loomsete toitude osakaalu võiks selle terviseprobleemi puhul menüüs siiski vähendada.

 Teadagi on tervislik elu alati seotud nii tasakaalustatud toitumise kui ka füüsilise aktiivsusega. See kehtib ka kolesterooli puhul, sest hea kolesterooli teket veres toetab piisav aktiivne liikumine.

 Aktiivsus ei pea tingimata tähendama raskeid treeninguid mõnes spordiklubis. Oluline on regulaarne ja mõõdukas aeroobne tegevus, vähemalt paar korda nädalas. Ka pikad ja tempokamad jalutuskäigud on siinkohal hea lahendus.

 Kindlasti tasub oma kolesterooli tase aeg-ajalt üle vaadata. Kui see on üle normi, siis peaks murega pöörduma perearsti poole, kes annab teada, mida tuleks edasi teha. Liialt kõrge näidu avastamise korral on alati esialgne soovitus eluviiside ning toidulaual oleva toiduvaliku korrigeerimine.

 Kolesteroolinäitu saad kiiresti ja tõhusalt kontrollida ka BENU apteekides kolesterooli kiire mõõtmisega.

Allikas: BENU apteegi blogi.