Foto: Kollaaž videost
Eesti uudised
29. detsember 2021, 13:10

VIDEO | Terviseamet: oleme soovitanud aastavahetuse peod edasi lükata (203)

Terviseamet soovitab soovitanud aastavahetuse peod edasi lükata või pidada need kitsamas inimesteringis ning teha enne pidu kindlasti kiirtest.

Terviseameti hädaolukorra juhi kohusetäitja Ragnar Vaiknemetsa sõnul on võrreldes teiste riikidega Eestis elu olnud küllaltki tavapärane. Ta tõdes, et koroonaviirus on tervishoiutöötajaid kõvasti proovile pannud. „Täname neid, kelle tõttu oleme vastu pidanud.“

Omikronist rääkides tuletas Vaiknemets meelde, kui kaua oleme selles kriisis olnud ehk 700 päeva. Mida omikroni neljas laine tähendab, on veel lahtine ning teadlased alles hindavad andmeid. „Kindlalt saame väita, et see tüvi levib oluliselt kiiremini ja murrab läbi vaktsiinikaitsest, aga on teada, et kolmas vaktsiinidoos on tõhus,“ ütles Vaiknemets ja lisas, et muretseb eakate pärast, kes ei ole ühtegi süsti saanud. 

Terviseameti esindaja soovitas aastavahetust veeta väiksemas inimeste ringis.

Nakkushaiguste osakonna juhataja Hanna Sepp rääkis, et koroonaviiruse leviku riskitase on kõrge. „Seniseid trende arvestades oleme uue aasta alguses keskmise hospitaliseeritute arvu poolest kõrgel ehk oranžil tasemel ja nakatunute arvu poolest väga kõrgel ehk punasel tasemel.“

Kõikide omikrontüvega nakatunute puhul on 90 protsendil tegemist siseriikliku nakatumisega ning 51 protsenti omikrontüvega nakatunutest on seotud Tartumaa kolletega ning 35 protsenti juhtudest on Harjumaalt. 

Ka Sepp soovitas uut aastat vastu võtta väiksemas ringis ning enne üritustele minekut tuleks teha kiirtest.

„35 uut koroonahaiget Eesti haiglates viimase 24 tunniga on murettekitav number,“ tõdes hädaolukorra meditsiinijuht Urmas Sule. „Vaktsineerimise tõhusust ilmestab see, et eelmine nädal suri 29 inimest ja ainult üks surnutest oli vaktsineeritud.“ 

Delfi ajakirjaniku küsimusele, kas oleks vaja piirangute suurendamist, vastas Vaiknemets, et veel ei ole näha haiglaravi kasvu ning seega ollakse äraootaval seisukohal. „Oleme ettevaatlikud, aga ei hakka kiirustama.“

Postimees uuris, kas kolmanda doosi saanute seas on samuti nakatunuid. „Näeme tõesti, et nakatumine on vaktsineeritud ja vaktsineerimata inimeste seas võrdseks muutunud, aga see on ootuspärane. Ka kolmanda doosi saanute hulgas on haigestunuid, aga siin on oluline vaadata, millal ta kolmanda doosi sai. Nende sümtomid on väga kerged,“ vastas Hanna Sepp.

Meditsiiniuudised uurisid, kui kui palju on vaktsiinid kaitsnud Tartu lapsi omikrontüvega nakatumise eest. „Julgen väita, et laste vaktsineerimine on aidanud ja toonud kaasa selle, et haiguse kulg on küllaltki kerge,“ ütles Sepp. Tema sõnul pole veel päris selge, kas vaktsineeritud põevad omikrontüve kergemini läbi. Ekspertkomisjon lastele tõhustusdoosi ei soovita.

Vaiknemets kinnitas, et tõhustusdoos aitab omikrontüve vastu. „Tõhustusdoosi saanud inimeste kaitse on oluliselt parem võrreldes ühe või kahe doosiga vaktsineeritutega.“