Keha

90% koolilastest on aknega kimpus 

Silja Paavle, 4. november 2014 15:56
Foto: PantherMedia / Scanpix
Eesti, Läti ja Leedu kooliõpilastel esineb aknet kuni 90%-l ehk kokku rohkem kui 700 000 kooliõpilasel. Lapsed vajavad juhendamist aknega toimetulekuks, sest teismeliseeas, kui välimus mängib olulist rolli, võivad aknest tingitud nahamuutused tekitada kogu eluks nii psühholoogilise kui emotsionaalse trauma.

Eestis kannatab akne all ligi 142 400 kooliõpilast ning paljude jaoks jätkub haigus ka pärast teismeliseiga.

Samal teemal

Põhja-Eesti Regionaalhaigla nahaarsti Kairi Nurme sõnul ei ole akne vaid kosmeetiline probleem ning õigeim viis sellega toime tulla on pöörduda arsti poole. "Loomulikult on võimalus, et akne kaob iseenesest ent kui sellele ei leita õigel ajal ravi, võivad tekkida nahale inetud armid või muud akne jääknähud, mida on hiljem väga raske ravida" ütles doktor Nurm.

Vistrikud ehk akne (ladina keeles acne vulgaris) on väga levinud nahahaigus, mis tekib peamiselt puberteedi- ja noorukieas. Tegemist on karvanääpsu ja rasunäärme viimajuha ning neid ümbritseva koe kroonilise põletikuga. Üldjuhul pole rasunäärmed väga aktiivsed, kuid puberteediea hormonaalsete muutuste tõttu hakkavad need rohkem rasu tootma. Kui rasu ei pääse vabalt naha pinnale, koguneb see rasunäärmesse, lisanduvad bakterid, tekivad komedoonid ja punetavad vistrikud, raskemal juhul valulikud põletikulised sõmed või tsüstid.

Arvatakse, et akne tekke põhjuseid on mitmeid, näiteks valesti valitud kosmeetika, ravimid, suitsetamine, alkohol, vale toitumine, stress ja pärilikkus. Tegemist pole siiski akne otseste põhjustega, vaid oluliste faktoritega, mis võivad mõjutada haiguse kulgu ehk seda, kuidas ja kui kiiresti akne süveneb või paraneb. Akne tekkimist aitab ennetada õige nahahooldus, varane ravi ja tervislik toitumine. Pidev rämpstoidu söömine on samuti üks akne tekke põhjuseid.

Novembris toimub akne teemaline kampaania "Ei Aknele!", mille raames räägib doktor Nurm kuues erinevas Tallinna koolis akne tekke põhjustest, sümptomitest ja annab praktilist nõu, kuidas haigust ravida. "Teismeliseeas, kui välimus mängib olulist rolli, võivad aknest tingitud nahamuutused tekitada kogu eluks nii psühholoogilise kui emotsionaalse trauma, mistõttu on taolised seminarid väga olulise tähtsusega," lisas nahaarst.

Samal teemal

10.05.2015
Miks tekivad näole punnid?
16.00.2015
Talvine näohooldus: nahk vajab niisutust ja lõõgastust
05.11.2014
Usu või ära usu, kuid nahk määrab: ilu seest ja väljast
03.10.2014
Sa oled see, mida sööd, ja su nahk on selle selge peegelpilt