Foto: Panthermedia/Scanpix
Lapsed
16. detsember 2014, 07:00

Kuidas arvestatakse sünnitushüvitist?

Uue ilmakodaniku sünd on oodatud ja rõõmus sündmus. Tööl käival tulevasel emal on lapsega kodus olemiseks õigus võtta sünnituspuhkust, sellele jääjal on õigus ka sünnitushüvitisele.

Riik maksab sünnitushüvitist töötavale lapseootel naisele 140 päeva ulatuses. Seda juhul, kui sünnituspuhkusele jäädakse vähemalt 30 päeva enne eeldatavat sünnitamiskuupäeva. Kui puhkusele jäämise hetkel on sünnituse eeldatava tähtajani alla 30 päeva, vähendab arst vastavalt sünnituslehe kestust ja väheneb ka hüvitatavate päevade arv. Sünnitushüvitist arvestatakse sünnitamise kuupäevale eelnenud kalendriaastal töötasult arvestatud sotsiaalmaksu alusel.

Sotsiaalmaksuandmed saab haigekassa maksu- ja tolliametist. Nendega saab tutvuda näiteks e-maksuametis või riigiportaalis www.eesti.ee. Hüvitiselt peetakse kinni ka tulumaks.

Töölt sünnituspuhkusele jäämiseks väljastab rasedust jälgiv arst või ämmaemand sünnituslehe. Sünnitusleht on rasedus- ja sünnituspuhkuse ajaks antav töövõimetusleht. Paberil töövõimetusleht asendub 2015. aastast elektroonilise töövõimetuslehega ehk enam ei pea paberil töövõimetuslehte tööandjale viima.

Hüvitise saaja ei tohi saada sotsiaalmaksustatud tulu

Ämmaemand või arst vormistab elektroonilise töövõimetuslehe oma arvutis ja edastab selle haigekassa andmekogusse. Arsti edastatud andmeid saab igaüks ise vaadata riigiportaalist www.eesti.ee, samuti saab igaüks seal vaadata oma hüvitise väljamaksmisega seonduvat infot.

Riigiportaalis saab alajaotuse "Minu arvelduskonto ja andmed haigekassas" alt kontrollida ja muuta ka oma haigekassas teadaolevaid arvelduskonto andmeid. Seejärel tuleb sünnituslehest teavitada ka tööandjat kas suuliselt või kirjalikult. Tööandja edastab töövõimetuslehe andmed haigekassale riigiportaali kaudu.

Hüvitis kantakse taotleja pangakontole 30 päeva jooksul alates sünnituslehe jõudmisest haigekassasse.

Meeles peab pidama, et sünnituspuhkusel viibija ei tohi saada sotsiaalmaksuga maksustatud tulu, kuna siis kaob õigus hüvitisele ja juba saadud hüvitis tuleb tagasi maksta. Küll aga on õigus saada tasu või preemiat eelnevate perioodide töö eest.

Kui 140-päevane sünnituspuhkus saab läbi, tuleb sotsiaalkindlustusametile esitada vanemahüvitise saamiseks avaldus.

Kui sissetulekut polnud, arvutatakse hüvitis miinimumpalgalt

Kui naine on lapsehoolduspuhkusel ning rasestub sel ajal uuesti, on tal õigus võtta uus rasedus- ja sünnituspuhkus ning saada uuesti ka sünnitushüvitist.

Selleks tuleb esitada tööandjale avaldus lapsehoolduspuhkuse katkestamiseks. Kui avaldusele märgitakse lapsehoolduspuhkuse lõpetamise tähtajaks rasedus- ja sünnituspuhkuse alguskuupäevale eelnev päev, ei pea naine vahepeal tööle minema. Avalduse võiks tööandjale esitada piisava ajavaruga enne sünnituspuhkuse algust, et jõuaks kõik dokumendid õigel ajal vormistada.

Hüvitis arvutatakse ikka eelnenud kalendriaasta sotsiaalmaksuga maksustatud tulult. Kui sotsiaalmaksuga maksustatud tulu polnud või oli summa väga väike, arvutatakse hüvitis üldjuhul miinimumpalgalt.

Ümbrikupalga saajad sünnitushüvitist ei saa

Sünnitushüvitist maksab haigekassa ainult nendele naistele, kes on enne sünnituspuhkusele jäämist töötanud, kelle eest on tööandja maksnud sotsiaalmaksu ja kellel on ravikindlustus. Kui naine on töötanud, kuid näiteks osa palka saanud ümbrikupalgana, pole sellelt sotsiaalmaksu makstud ning sünnitushüvitis jääb selle võrra väiksemaks.

E-maksuametist saab naine vaadata, kui palju on tema eest eelmisel aastal sotsiaalmaksu makstud.

Hüvitise arvutamise valem

Sünnitushüvitise arvutamiseks tuleb:

1. Vaata maksu- ja tolliametist oma eelmise aasta eest arvestatud sotsiaalmaksu ning arvutada välja keskmine sotsiaalmaksuga maksustatav tulu: arvestatud sotsiaalmaks /0,33.

2. Arvuta välja keskmine tulu kalendripäeva kohta: arvestatud sotsiaalmaks /0,33/ 365.

3. Arvuta välja sünnitushüvitis: arvestatud sotsiaalmaks /0,33/ 365 × 140 (või sünnituslehe päevade arv).

Sünnitushüvitise arvutamise näide

Mari jääb sünnituspuhkusele 2014. aasta detsembris. Seega arvestatakse tema sünnitushüvitis 2013. aasta sotsiaalmaksustatud tulult. Kui Mari jääks sünnituslehele jaanuaris, võetaks sünnitushüvitise arvutamisel aluseks 2014. aasta sotsiaalmaksustatud tulu.

Mari 2013. ja 2014. aasta sotsiaalmaksuga maksustatud tulus vahesid ei ole. Mõlemal aastal arvestati Mari eest sotsiaalmaksu 2741,81 eurot. Seega oli tema sotsiaalmaksuga maksustatav tulu kokku: 2741,81 / 0,33 = 8308,52 eurot. Keskmine tulu kalendripäeva kohta oli 8308,52 / 365 = 22,76 eurot. Sünnitushüvitist saab Mari 140 päeva eest: 140 × 22,76 = 3186,40 eurot. Summalt peetakse kinni tulumaks 669,14 eurot, seega maksab haigekassa, olenemata sellest, millal Mari sünnituspuhkusele jääb, talle sünnitushüvitist 2517,26 eurot.