Lapsed

Tartu naiste varjupaigas viibivad lapsed saavad psühholoogilist abi 

Toimetas Silja Paavle, 29. detsember 2014 09:45
Foto: PantherMedia / Scanpix
Kui seni pole Tartu naiste varjupaika koos emadega sattunud lapsed psühholoogilist abi saanud, siis nüüd toetab SA TÜ Kliinikumi Lastefond Tartu naiste tugi- ja teabekeskuse projekti "Perevägivalla ohvritest laste kaitse" raames seal viibivate laste psühhoteraapia-nõustamisseansse tasudes seitsme kuu jooksul psühhoterapeudi töötasu.

Tartu naiste varjupaik on pakkunud perevägivalla ohvritele ja nende lastele varjupaika ja erinevat laadi nõustamist juba 12 aastat. Selle aja jooksul on sotsiaalset ja juriidilist nõustamist, naistele suunatud psühhoteraapiat ja muid teenuseid pakutud rohkem kui 1500 naisele.

Samal teemal

Seni ei ole varjupaigal kitsa eelarve tõttu olnud võimalik teraapia sihtgrupina aidata nõustamisel käinud ohvrite lapsi, keda 2014. aastal oli kokku ligi 120. Samas on mõistetud nende laste psühholoogilise nõustamise vajalikkust. Varjupaiga juhataja Pille Tsopp-Pagana sõnul on ema suhtes toimepandava vägivalla nägemine tõsine psühholoogiline vägivald lapse suhtes, millel võivad olla väga rängad tagajärjed.

„Lapsed, kes on sunnitud vägivalda pealt vaatama, on kaudselt täiskasvanutega toimuva füüsilise vägivalla ohvrid, sest neil kujuneb harjumus eluks pideva vägivalla keskel ning arusaam, et füüsilise vägivalla abil on võimalik ennast maksma panna," selgitab ta lisades, et sellest tekivad eeldused vägivaldseks käitumiseks ka täiskasvanuna.

Alternatiivina on varjupaik siiani suunanud Tartu linna elanikest lapsed abi saamiseks Tartu laste tugikeskusesse, kuid see ei ole parim lahendus. „Esiteks asub tugikeskus meist väga kaugel, mis tähendab pere jaoks transpordiprobleemi. Teiseks ei ole neilgi alati pakkuda piisavalt nõustamistunde, mida meie laste abistamiseks kasutada," räägib Tsopp-Pagan. „Lisaks jäävad nii ikkagi abita need lapsed, kes ei ole Tartusse sisse kirjutatud, kuna neid tugikeskus tasuta nõustada ei saa."

Projekti "Perevägivalla ohvritest laste kaitse" raames käivitatakse Tartu naiste varjupaiga juures seal viibivate laste psühhoteraapia-nõustamisseansid, et aidata neil olukorda mõista – selgitada, et vägivald peres ei ole kuidagi nende süü ja see on väär ning toetada neid oma tunnete väljendamisel ja positiivse enesehinnangu saavutamisel. Teenust pakub lastepsühholoog, kelle töötasu katab seitsme kuu jooksul toetuse korras Lastefond.

Samal teemal

13.00.2016
Naiste tugikeskuseid toetatakse tänavu 500 000 euroga
05.00.2015
Lastefondi tänavune põhikampaania aitab asenduskodude lapsi psühhoteraapiaga
31.11.2014
Lastefond on aasta jooksul aidanud 307 last
22.11.2014
Põletada saanud poisile koguti tuhandeid eurosid