Uudised

Homne suutervise päev keskendub elukestvale naeratusele 

Silja Paavle, 19. märts 2015 16:03
Naeratamine tähendab head tuju ja kindlat meelt. Foto: PantherMedia / Scanpix
Iga aasta 20. märtsil tähistatakse rahvusvahelist suutervisepäeva, mil hambaarstid üle maailma nõustavad elanikkonda suutervise küsimustes. Tänavu võtab suutervisepäev luubi alla suhkrukella, sest just liigsage süsivesikute tarbimistihedus põhjustabhambakaariest.

Hambakaaries on maailmas enimlevinud mittenakkushaigus. Selle kroonilise haiguse peamine põhjustaja on jõuka ühiskonna harjumus pidevalt midagi süüa. Kaariesehaiguse tagajärjel hambad lagunevad ning nende taastamine võib olla väga kulukas. Hammaste tervise säiltamiseks tuleb eelkõige hambasõbralikult
toituda ehk jälgida suhkrukella.

Samal teemal

Eesti hambaarstide liidu president Marek Vink kirjeldab suhkrukella: "Just selline võiks välja näha üks hambasõbraliku toitumisega päev. Kõige tähtsam on, et toidukordade vahele jääksid vähemalt 3-4 tunnised pausid, mil janu kustutatakse puhta veega."

Kui inimene sööb, siis saavad toitu ka hambale kinnitunud bakterid, kelle elutegevuse jääkprodukt - piimhape - söövitab hammast kuni tund aega. Sage näksimine põhjustab aga kestva happerünnaku, mis hambad lammutab.

"Kõige tavalisem kaariese põhjus on põhitoidukordade vahepea tarbitav mahl või muu suhkrusisaldusega jook," jätkab Vink. "Sellise suhkrutormiga kaasnev pidev happerünnak ei anna suu kaitsemehhanismidele aega hambaid mineraliseerida ning selle tagajärjeks on katastroof nii suus kui ka rahakotis."

Suutervisepäeval tõstavad hambaravispetsialistid elanikkonna teadlikkust toitumisharjumuste otsesest mõjust suutervisele. Lisaks suhkrukellale rõhutatakse ka hammaste kaks korda päevas harjamise tähtsust fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Tänavu on ülemaailmse suutervisepäeva loosung "Elukestev naeratus!". Naeratamine tähendab head tuju ja kindlat meelt. Terve elu tervete hammastega on igati loomulik. Ja selleks pole vaja muud, kui mõista suhkrukella sügavamat sõnumit - loodusseadusega vastuvoolu kaugele ei uju.

 

Suutervise päeva üritused Eestis toimuvad homme, 20.03 kell 12 - 16 Tallinnas Solarise keskuses, Pärnus Port Artur 2 ja Tartus Tasku keskuses.