Terviseuudised

Erasünnitusmaja Elite lõpetab sünnitusabiteenuse pakkumise (18)

Toimetas Katrin Rohtla, 30. märts 2015 09:26
DOKTOR ANDREI SÕRITSA. Foto: ALDO LUUD
Alates 01.04.2015 lõpetab Eesti ainsaks jäänud erasünnitusmaja sünnitusabiteenuse pakkumise seoses Eesti Haigekassa otsusega mitte rahastada sünnitusabi AS Kliinik Elites.

Elite Kliinik pakkus sünnitusabiteenust 13 aastat, mille jooksul oli Elites 1290 sünnitust ja sündis 1307 last. Märkimisväärne on asjaolu, et polnud ühtegi lapse surma.

Samal teemal

Sünnitajad tulid Elitesse kõikidest Eesti piirkondadest, aga ka välisriikidest, sünnitajaid oli nii Venemaalt, Lätist, Leedust, Soomest kui ka näiteks Belgiast. Sageli valisid Elite oma lapse sündimise paigaks ka Eestis elavad välismaalased ja siia tööle tulnud välismaalaste naised.

Läbirääkimised Eesti Haigekassa, peaministri ja sotsiaalministriga ei andnud tulemusi ning riik on otsustanud lõpetada erasüsteemis sünnitusabiteenuse pakkumise doteerimise, hoolimata asjaolust, et süsteem toimib, investeeritud on kordi rohkem kui riiklikus sünnitushaiglas, patsiendid on teenusega ülimalt rahul ja on korduvalt pöördunud Haigekassa poole sooviga, et riik toetaks nende eelistust sünnitada erakliinikus, teatab Elite.

2015. aastal jätkas Elite erakliiniku sünnitusosakond tegevust ilma riikliku toeta. See tõi patsientide jaoks kaasa hinnatõusu, mille tulemusena vähenes sünnituste arv võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 40% võrra.

See kõik viis selleni, et kliiniku juhil ja omanikul dr Andrei Sõritsal ei jäänud üle muud kui kurbusega töötajatele teatada: "Mul on siiralt kahju, et süsteem, mille me oleme kõik koos ehitanud, tuleb nüüd lõhkuda...".

Elite Kliinik tänab kogu sünnitusosakonna personali tipptasemel ja südamega tehtud töö eest. Kõikidel Elite sünnitusabiarstidel on tööstaaži üle 25 aasta ja kõikidel ämmaemandatel üle 15 aasta.

Elite oli ainus Eesti sünnitusmaja, kus igal sünnitajal oli isiklik sünnitusabiarst, ämmaemand ja lastearst. Samuti ainus haigla, kus patsiente toitlustasid linna parimad restoranid.

Elite meeskond tänab kõiki sünnitajaid ja nende peresid usalduse eest. Elite erakliinik vabandab südamest kõikide nende naiste ees, kes planeerisid oma lapsed sünnitada just Elites.

Statistika kohaselt oli Elite keskmine sünnitaja kõrgharidusega eestlanna vanuses üle 30. Elite poole pöördusid eelkõige naised, kelle jaoks oli sünnituse juures eriti oluline suurem privaatsus, mugavus ja personaalne lähenemine. Väliseestlasest professor ja Eesti suurim eraannetaja Aino Järvesoo tutvus 2002. aastal peatselt avatava sünnitusosakonnaga ning käis välja idee, et sünnitus võiks olla midagi abiellumisega sarnast - pidulik ja meeldejääv. Just see oli ka Elite sünnitusosakonna põhimõte.

Esimene laps sündis Elite erakliiniku sünnitusosakonnas 28.08.2002. Sünnitajaks oli 23-aastane üliõpilane, kes sünnitas loomulikul teel. Sünnituse võttis vastu toonane sünnitusosakonna juhataja dr. Lea-Mai Mitt.