Terviseuudised

Antidepressandid koos valuvaigistiga suurendavad insuldi riski (8)

Toimetas Andra Nõlvak, 16. juuli 2015 11:04
Foto: PantherMedia / Scanpix
Antidepressantide ja valuvaigistite samaaegselt võtmine suurendab neli korda insuldi tekkeohtu.

Nelja miljoni inimese seas läbi viidud meditsiinilised uuringud näitasid, et nende kahe ravimi koos võtmine võib põhjustada ajuverejooksu. See omakorda võib viia insuldini, mis võib osutuda surmavaks, vahendab Dailymail.

Briti ekspertide sõnul peavad perearstid sellele tähelepanu pöörama ja enne antidepressantide välja kirjutamist patsientidelt küsima, kas nad tarvitavad valuvaigisteid.

Paljudel depressiooni põdevatel inimestel esineb ka kroonilisi valusid, nagu näiteks peavalu või seljavalu, mistõttu võtavad inimesed tihti kahte ravimit korraga. Seda enam, et paljud valuvaigistid on kättesaadavad ilma retseptita.

Glasgowi ja Cambridge ülikooli professor Jill Morrisoni sõnul on kõige enam muret tekitav asjaolu, et 65 protsenti depressiooni põdevatest inimestest, kannatavad ka kroonilise valu käes.

Kuigi uuringud on näidanud, et antidepressandid on enamikele inimestele ohutud, tuleb nendega samaaegselt teiste ravimite tarvitamisel olla ettevaatlik.

Siiski ei tasu inimestel paanikasse sattuda ega lõpetada ravimiste võtmist. Selle asemel tuleks konsulteerida oma arstiga.

Samal teemal

18.01.2016
Meelerahu rohtude abil