Vanemate matkimine sillutab teed sõltuvustele.Foto: PantherMedia / Scanpix
Toimetas Silja Paavle 29. september 2015 13:45
Laste suitsetamine on tänases Eestis murettekitav, keskmiselt proovivad lapsed suitsu juba 12-aastaselt. Viimaste uuringute kohaselt on sõltuvuskäitumine seotud vanemate, mitte sõprade eeskujuga.

Siseministeerium alustab täna üle-eestilist tubakateadlikkuse testi, mille eesmärk on anda koolieelikute ja alglasside lapsevanematele teadmisi ja juhtnööre, kuidas ennetada laste seas suitsu ning järjest enam leviva mokatubaka, e-sigareti ja vesipiibu proovimist.

Teavitusprogrammi Tark Vanem raames läbiviidav tubakatest kestab kaks kuud ja selle põhjal selgitatakse välja koolid, kus õpivad kõige teadlikumate vanemate lapsed. Vanemlusprogrammi eksperdi Rita Rätsepa sõnul on laste suitsetamine tänases Eestis erakordselt murettekitav, sest keskmiselt proovivad lapsed suitsu juba 12-aastaselt. "15-aastatest õpilastest on suitsetanud koguni 69 protsenti tüdrukutest ja 75 protsenti poistest, mis on tunduvalt rohkem kui teistes Euroopa riikides," sõnas Rätsepp ning lisas, et need arvud peaksid häirekella tööle panema eeskätt vanemate peas, sest viimaste uuringute kohaselt on sõltuvuskäitumine pigem seotud just vanemate, mitte sõprade eeskujuga.

Rita Rätsepa sõnul on viimastel aastatel Eesti laste seas hüppeliselt tõusnud ka alternatiivsete tubakatoodete pruukimine, mille kasutamist on vanemate eest kerge peita, sest neil puudub tubakale iseloomulik ebameeldiv hais. "Vesipiip, e-sigaret ja huuletubakas on iseäranis ohtlikud, sest tihti ostavad lapsed tubakapatju ja täitevedelikke kas internetist või nii-öelda hõlma alt, teadmata, kust need tegelikult pärit on või milliseid mürgiseid ained sisaldavad," rääkis Rätsepp. Samas on uuringud näidanud, et võrreldes sigarettidega eraldub ühe vesipiibu tõmbamise seansi ajal organismi ligi saja sigareti koguses mürgist vingugaasi ning huuletubakas tekitab nikotiinisõltuvuse umbes neli korda kiiremini.

Lapsevanemad saavad testida oma teadmisi tubakast, selle mõjust lastele ja suitsetamise ennetamisest teavitusprogrammi Tark Vanem veebilehel www.tarkvanem.ee. Siseministeeriumi 5−11-aastaste laste vanematele suunatud kampaania kodulehekülg pakub teavet ka erinevate kasvatusstiilide kohta ning lisaks saab kogu aasta vältel ekspertide käest teema kohta tasuta nõu küsida.