Foto: PantherMedia / Scanpix
Silja Paavle 2. oktoober 2015 11:10
Nõuandeid, motiveerivaid meeldetuletusi ja tuge pakkuvad tekstisõnumid ei paranda mitte vaid inimese tervisekäitumist, vaid mõjutab ka tervisenäitajaid, ilmneb Austraalias läbi viidud mahukast uuringust.

Ameerika meditsiiniühingu ajakirjas avaldatud 710 patsienti hõlmanud kaheaastane uuring näitas, et kuus kuud tekstisõnumite vahetamist vähendas märkimisväärselt patsientide kolesteroolitaset ja kehamassiindeksit ning langetas vererõhku, peale selle tegid osalejad rohkem sporti ja suitsetasid vähem, vahendab portaal Med24.

„Me olime üsna üllatunud, et see töötas," sõnas uuringu peaautor Clara Chow. „Sellist mõju avaldavad tavaliselt ravimid, mitte tekstisõnumid."

700 patsiendist umbes 350 said tekstisõnumeid neli korda nädalas. Sõnumid sisaldasid nõuandeid, motiveerivaid meeldetuletusi ja tuge. Enne uuringut tehtud küsitluste põhjal kohandati sõnumeid teatud määral ehk näiteks ei saadetud mittesuitsetajatele sõnumeid suitsetamisest loobumise kohta, kuid programm ei olnud interaktiivne ega nõudnud kasutajatelt sõnumitele vastamist.

Tulemusena vähenes uuringus osalejail kolesterool, kehamassiindeks ja süstoolne vererõhk, tõusis aga füüsiline aktiivsus.

91 % osalejaist leidis programmi kasuliku olevat, 97% leidis, et see oli arusaadav ja 86% kiitis heaks sõnumite saatmise sageduse.