Foto: PantherMedia / Scanpix
Jaanika Pael, Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud 8. oktoober 2015 16:43
1992. aastast alates tähistatakse igal aastal 10. oktoobril maailma vaimse tervise päeva. Selle eesmärk on inimeste teavitamine vaimse tervise tähtsusest ja heaolust ning uute lähenemisviiside selgitamine psüühikahäirete ravis. Tänavuse päeva moto on „Väärikus vaimses tervises".

Väärikust pole kerge määratleda, kuid me kogeme, kui see on olemas ja tunnetame hästi, kui see puudub. Häirest taastumisel on väärikusel oluline koht.

Liiga tihti kogevad vaimse tervise häiretega inimesed ja nende omaksed väärikuse puudumist suhetes tervishoiuteenuste osutajate ja ühiskonna liikmetega. Psüühikahäiretega inimesed ise on sageli kirjeldanud lapsevanemlikku ning isegi märgistavat ja alavääristavat suhtumist. Märgistamine vaimse tervise kontekstis sisaldab veendumusi, mille kohaselt psüühikahäirega inimesed on ohtlikud, ettearvamatud, ravimatud ja lapsikud.

Enamasti tekitab stigma inimeses häbi ja iseenda diskrimineerimist, mis viib aktiivsest elust kõrvalejäämiseni. See omakorda süvendab inimese psüühilisi kannatusi ning haigussümptomite süvenedes kinnistub avalik stigma veelgi. Pole kahtlust, et psüühikahäirest taastumist ei takista mitte niivõrd häire ise, vaid suhtumine sellesse.