Meeled

Ettevaatust, kassisõbrad – teid ähvardab skisofreenia! (11)

Õhtuleht.ee, 13. oktoober 2015 15:40
Foto: PantherMedia / Scanpix
Internetis levivad kassivideod viivad küll nunnumeetri põhja ning kass on lemmikloomana vastupandamatu, kuid asub teada, et kassidelt saadav parasitaarne haigus võib põhjustada ka vaimuhaiguseid.

Inimesi ohustab rakusisese alglooma toxoplasma gondii levitatav nakkus, mis omakorda põhjustab toksoplasmoosi. Ameerika haiguste ennetuse ja kontrolli keskuse värskest aruandest ilmneb, et see parasitaarne nakkus võib olla rohkem kui 60 miljonil ameeriklasel, vahendab Time.

Samal teemal

Kuigi suurel osal inimestest ei põhjusta toksoplasmoos mingeid vaevusi, võib see viia nurisünnituse, loote arenguhäirete, gripilaadsete haiguste, pimedaks jäämise ja äärmuslikel juhtudel isegi surmani. Hiljuti avaldatud uurimusest selgub, et toksoplasmoos võib põhjustada ka vaimuhaigust.

Nimelt uurisid John Hopkinsi Ülikooli teadlased seost selle parasiidi, skisofreenia ja biopolaarse häire vahel. Ajakirjas Schizophrenia Research avaldatud uuringu tulemused väidavad, et vaimuhaiguse avaldumine on seda tõenäolisem, kui lapsepõlves on lemmikloomaks kass. Enim diagnoositakse sel puhul skisofreeniat.

Teine hiljutine uuring, mille tulemused avaldati ajakirjas Acta Psychiatrica Scandinavica, väidab, et kassidelt saadavat infektsiooni seostatakse vaimsete häiretega. Nimelt leidsid teadlased, et toksoplasmoosi nakatunud inimestel oli skisofreeniasse haigestumiseks kaks korda suurem tõenäosus.

Samal teemal

17.10.2015
Mida teha, kui avastad endal loomaallergia?
17.10.2015
Skisofreenia tõttu hooldusasutuses: elasin aastaid tänaval, varastasin, tarvitasin narkootikume…
24.00.2015
Kas eestlane on räpakoll?
23.11.2014
Geenivaramust on abi loomadelt inimestele kanduvate nakkuste uurimisel