Uudised

Perearstide hinnangul puuduvad Eestis võimalused alkoholiprobleemidega tegelemiseks (13)

Õhtuleht.ee, 30. oktoober 2015 10:04
Foto: TAIRO LUTTER
Eesti Perearstide Selts avaldab sügavat muret seoses alkoholiteemalise diskussiooniga, milles domineerivad inimeste tervise kõrval hoopis alkoholitootjate ning turundajate huvid.

Eesti perearstid on veendunud, et mitmete osapoolte kokkulepitud tegevused tuleb võimalikult kiiresti ellu viia. Konsensus selle vajaduse osas on juba ammu olemas.

Samal teemal

Perearstide igapäevatöös nähakse väga sageli alkoholi liigtarbimisest põhjustatud terviseprobleeme. Paraku aga puuduvad perearstide hinnangul hetkel riigis ravivõimalused ja süsteemne lähenemine alkoholiprobleemidega tegelemiseks.

Eesti Perearstide Selts on alustanud koostööd Tervise Arengu Instituudi ja Sotsiaalministeeriumiga, et tekiks vastav võrgustik, mis aitaks nii ennetada kui ka lahendada alkoholi liigtarbimisest tekkivaid sotsiaalseid probleeme ja tervisekahjustusi.

Lisaks arstide panusele alkoholi liigtarbimise varajaseks märkamiseks ja sekkumiseks on olulised ka seotud tegevused, mille osas on andnud soovitusi Maailma Terviseorganisatsioon ning mille kohta on olemas tõenduspõhised argumendid nende rakendamise tulemuslikkuse kohta. Sellisteks meetmeteks on aktsiisimaksu tõus, alkoholi kättesaadavuse ja reklaami piiramine ja ka spetsiaalselt noortele suunatud ennetusprogramme. Paljude riikide kogemus ja teaduspõhised uuringud näitavad, et vaid erinevate tegevuste koosmõju on tulemuslik alkoholikahjude vähendamisel tervisele.