Uudised

Iseseisvad õendusteenused saavad ühtse standardi (1)

Silja Paavle, 11. detsember 2015 15:50
Foto: PantherMedia / Scanpix
Sel nädalal Riigikogus vastu võetud seadusmuudatus annab võimaluse kehtestada nõuded iseseisvate õendusteenuste sisule ja teenuse osutamiseks vajalikule keskkonnale ning võimaldab anda õdedele volitused patsiendi õige spetsialisti juurde suunamiseks.

Siiani on õed vastuvõtuteenust osutanud vastavalt iga tervishoiuasutuse sisemisele regulatsioonile ning seetõttu on teenuste sisu ja kvaliteet olnud piirkonniti ebaühtlane.

Samal teemal

"Lisaks teenuse sisule saab selgemaks ka patsiendi liikumine tervishoiusüsteemis eri spetsialistide vahel. Õde saab võimaluse suunata patsienti vajadusel järgmiste spetsialistide juurde ja patsiendi terviseinfo liikumine eri spetsialistide vahel läheb selle tulemusel sujuvamaks. Õdede liit on koostöös Sotsiaalministeeriumiga jõudnud vajalike määruste ettevalmistamisel juba lõpusirgele ning loodame, et tervise- ja tööminister kehtestab võimalikult peatselt täpsed nõuded õendusabiteenuste osutamisele," ütles Eesti Õdede Liidu juhatuse liige Ester Öpik.

Õendusabiteenuste vastuvõtu ajalise kestuse, õe kvalifikatsiooninõuete, vastuvõtuks vajalike vahendite ja ruumi nõuete täpsem reguleerimine tervise- ja tööministri poolt võimaldab üle Eesti teenuste kvaliteeti ühtlustada ja tõsta.

Tervise Arengu Instituudi hinnangul on viimastel aastatel iseseisvate õendusteenuste maht kasvanud igal aastal enam kui 20 protsendi võrra. Õe ambulatoorsed vastuvõtud aitavad pere- ja eriarstidel töökoormust jagada, need on lühendanud oluliselt eriarsti vastuvõtu järjekordi ja parandanud sellega inimestele abi kättesaadavust.

Õe vastvõtt on mõeldud igas eas patsientidele, kes vajavad ambulatoorsel raviperioodil järjepidevat terviseseisundi jälgimist ja hindamist, õendustoiminguid tervise või ravi edendamiseks ning täiendavaid teadmisi ja oskusi tervise eest hoolitsemisel ja tervisekahjustuste või haiguste ennetamisel.

9. detsembril Riigikogus vastu võetud Tervishoiuteenuste korraldamise seaduse ja teiste seaduste muutmise seadus andis muuhulgas retseptiõiguse ka pereõdedele, kes saavad edaspidi õiguse iseseisvalt kordusretsepte väljastada, kui nad on läbinud kliinilise farmakoloogia täienduskoolituse.

Samal teemal

12.05.2017
Eestis töötab õena 9175 inimest
21.04.2016
Pereõed: pereõdede õigused võiksid tulevikus suureneda
25.01.2016
Pereõed saavad retsepti väljakirjutamise õiguse
14.01.2016
Koolitusprojekt tõi haiglatesse tagasi 21 õde