Hea nõu

Kuidas leida endale õiged päikeseprillid? (1)

Silja Paavle, 9. märts 2016, 15:42
Foto: PantherMedia / Scanpix
Päikeseprillide valimine võib kevade tulekul ja enne suve osutuda parajaks katsumuseks. Valikuid tuleks aga hoolega kaaluda, sest õigete väljavalimine on sama oluline kui nägemisprillide valiminegi.

Päikeseprillid on nimelt investeering silmade pikaajalise tervise heaks.  Seepärast tasub prille hoolikalt valida ja neisse ka panustada. Kui sul tekib prillide valikul kahtlusi, konsulteeri selle ala spetsialistidega, kelle väljaõppe hulka kuulub ka päikeseprillide soovitamine ja õige kuju leidmine.

Samal teemal

Nõuandeid päikeseprillide ostmiseks jagab KSA silmakeskuse blogi.

· Prillide ostmisel on oluline nende praktiline väärtus. Õigete ja mugavate prillide leidmiseks tuleb kõige pealt esitada endale küsimus: “Mille jaoks on mulle päikeseprille vaja?”. Erinevad hobid ja tegevused, nagu näiteks sport või autoga sõitmine eeldavad spetsiifilisemat päikeseprillide valikut. Lisaks tuleb arvestada, et päikeseprille on vaja ka tänaval kõndides või rannas aega veetes ehk silmikaitsvaid prille tuleks valida vastavalt tegevusalale.

Sellest lähtuvalt olekski mõistlik soetada endale kaks paari prille - ühed sportlikuks tegevuseks ning teised vaba aja veetmiseks.

· Vali enda näokujuga kokkusobivad prillid. Kõige lihtsam on päikeseprillide valimisel arvestada näo iseloomulike joontega. Üldjuhul võib inimese nägu  määratleda nelja erineva kuju kaudu – kolmnurkne, ümmargune, kandiline ja ovaalne.

Selleks, et oma näole sobivaid prille leida, pea meeles, et päikeseprillide kuju peab olema kontrastis sinu näokujuga. Seega, kui sul on kandiline nägu, peaksid eelistama ümmargusemaid mudeleid ja vastupidi. Loomulikult leidub igale reeglile ka erandeid, sest lõpuks määrab sobivate päikeseprillide valiku lisaks kujule ja mugavusele ka nende hind ja kvaliteetsus.

· Päikeseprillid olgu kvaliteetsed. Päikeseprillide valikul olulisim on see, et need pakuks meie silmadele maksimaalset kaitset. Tõhusaimad UV-kiirguse eest kaitsjad on polariseeritud klaasidega päikeseprillid.  Need klaasid näevad esialgu välja nagu tavalised, kuid tegelikult on neil võime vähendada nägemist segavaid peegeldusi ja suurendada kontraste. Sellised prillid on levinumad autojuhtide ja sportlaste seas, kelle jaoks on väga oluline vähendada nägemise vaateväljas segavate valguslainete osakaalu.

· Eelista heledamaid klaase. Arvatakse, et mida tumedam on prilliklaaside toon, seda suuremat kaitset pakuvad nad UV-kiirguse eest. Tegelikult peaks eelistama hoopis heledamaid klaase. Tumedamad klaasid muudavad inimese pupillid tavapärasest suuremaks, mistõttu muutuvad suurenenud pupillid ka ohtlikule kiirgusele vastuvõtlikumaks. Hele klaas muudab pupillid aga väiksemaks, see tähendab, et silmad on päikesekiirguse eest paremini kaitstud.