Uudised

Laste hammaste tervis algab lapsevanemast 

Taisi Kõiv, Haigekassa tervise edenduse ja kommunikatsiooni talituse spetsialist, 15. märts 2016, 09:13
Foto: Haigekassa
Levinud arvamuse kohaselt pole põhjust hambaarsti poole pöörduda, kui laps hambavalu ei kurda. Tegelikkuses tuleks hambaarsti külastada regulaarselt kord aastas - nii on võimalik vältida suuremaid probleeme ja kulutusi tulevikus.

Lapse tervete hammaste nimel saab palju ära teha lapsevanem, olles lapsele heaks eeskujuks. Kõige olulisemat rolli mängib siinjuures lapsevanema teadlikkus, kuidas suuhügieeni eest hoolt kanda. Meeles tuleb pidada vähest, kuid hammaste eest hoolitsemiseks sellest piisab, sest lapse harjumus suuhügieeni eest hoolt kandmisel püsib kogu elu.

Hammaste tervis sõltub nii pesemisest kui toitumisest

Samal teemal

Kodus on hambahaiguste ennetamise oluliseks märksõnaks hambapesu kaks korda päevas. Erinevad abivahendid muudavad hambapesu tõhusamaks. Näiteks võib aja mõõtmiseks  kasutada lemmiklaulu või liivakella. Võimalusel saab kasutada ka kaariesemarkeriga suuvett või tablette, mis näitavad veel puhastamist vajavaid kohti suus. Hammaste pesemiseks võiks kuluda vähemalt 2–4 minutit.

Väiksemate laste puhul, kellele hambapesu veel harjumuseks pole saanud, oleks hea, kui vanemad peseksid laste pestud hambad veel korra üle.

Oluline on valida õige hambahari ning harjamistehnika. Hambahari ei tohiks olla liialt kõva, vaid peaks olema pehme (märgistusega soft) ning hambaharja tuleks käes hoidma nagu pliiatsitki – nii ei saa hambaid liiga tugevasti harjata. See hoiab ära hammaste tundlikuks muutumise või halvemal juhul hambakaela paljastumise.

Teiseks oluliseks märksõnaks on toitumine. Oluline on süüa regulaarselt ning meeles tuleks pidada, et toidukordade vahel ei tohiks näksida. Janujoogiks peaks olema vesi. Levinud on teadmine, et kommi süües tekib hambasse auk - päris nii see ei ole. Kommi võib süüa, kuid mõistlikus  koguses ning kohe pärast toidukorda, mitte toidukordade vahel.

Kõige suuremaks hammaste kahjustajaks võib pidada suhkrut, eriti suhkrut sisaldavaid jooke. Suuremate kahjude ärahoidmiseks on oluline suur pärast söömist ja mahla joomist veega loputada. Veel uusi ja põnevaid teadmisi nii lapsevanemale, lapsele kui ka õpetajale on leitavad siit

Külasta hambaarsti regulaarselt

Lisaks suuhügieeni eest hoolitsemisele kodus on oluline osa ka regulaarsel kontrollil hambaarsti juures. Vanused, millal oleks soovitatav lapsega hambaarsti külastada, on 3, 6, 7, 9, 12, 14 ja 15. Hambaarsti regulaarne külastamine on tähtis, et võrrelda olukorda suus erinevatel perioodidel – see annab aimu, kas kodused vahendid on õiged ja milles tuleks veel näpunäiteid saada. Samuti on probleemide korral oluline õigeaegne ravi.

Lapsega esimest korda hambaarsti juurde minnes on oluline laps ette valmistada. Talle tuleb selgitada hambaarsti juures käimise olulisust ning seejuures tuleks jääda ausaks ega last ilustavate valedega petta – see võib tulevikus tingida hambaarsti juurde minemisest keeldumise.

Tasub meeles pidada, et alla 19-aastaste laste hambaravi eest tasub oma lepingupartnerite juures Haigekassa. Eesti Haigekassa lepingupartnerid leiad koduleheküljelt www.haigekassa.ee, infot saab küsida ka haigekassa infotelefonilt 669 6630.