Keha

Kas teadsid? HI-viirusekandja võib elada kauem kui inimene ilma HIVita (5)

Silja Paavle, 15. november 2016 13:30
Selleks, et HI-viirusekandjad üles leida ja neid ravida, on oluline inimesi testida ning viiruse olemasolu kindlaks teha.Foto: PantherMedia / Scanpix
"Ma julgen väita, et keskmine eestlane mõtleb, et kui mul on HIV, siis on elu läbi. Teadusuuringutele põhinedes teame aga, et HI-viirusekandja võib tegelikkuses elada kauem kui inimene ilma HIV-ita," märkis Ravimitootjate Liidu esindaja Hanno Püttsepp täna Riigikogus toimuval avalikul HIV-teemalisel ümarlaual.

Hanno Püttsepa sõnul on põhjus lihtne: HIV-positiivne patsient külastab arsti vähemalt kaks korda aastas ning siis avastatakse tal ka teisi võimalikke tõbesid varakult. "Hirmust, et HI-viirusega on elu läbi, tuleb üle saada," rõhutas Püttsepp.

Samal teemal

Ravimitootjate Liidu esindaja sõnul on viimase aasta jooksul toimunud olulisim muudatus see, et ravi saavad kõik HIV-positiivsed patsiendid ning see on kooskülas ka rahvusvaheliste ravijuhenditega. "Veel aasta tagasi ootasime, kui HIV-positiivne patsient jääb nii haigeks, et saaks tema ravi alustada," lausus ta.

HIV-epideemia lõpetamiseks Eestis tuleb tema sõnul tagada, et viirus ei kanduks nakkusekandjailt mittenakatunuile. "Et viirus ei kanduks, peavad kõik HIV-positiivsed saama ravi ja seda ka korrektselt võtma. Kui nad võtavad ravi korrektselt, siis tegelikkuses on viiruse edasikandumine mittenakatunule kaitsmata vahekorra ajal vaid 1%," rõhutas ta.

Et kõik viirusekandjad aga üles leida, on vaja inimeste testimist.

Samal teemal

01.11.2016
Eesti on Euroopas neljas riik, kus HIV-kiirtesti saab teha ka kodus
01.11.2016
Tänavu on HI-viiruse diagnoosi saanud 196 inimest
30.10.2016
HIV-testimisnädalal tuvastati kaks viirusekandjat Pärnust ja Kohtla-Järvelt
29.10.2016
HI-viirusekandja: "Ei maksa mõelda, et mina viirust ei saa!"