Foto: Teet Malsroos
Silja Paavle 30. november 2016 16:17
18. - 25. novembrini toimunud üle-eestilisel HIV-testimisnädalal tegi HIV-kiirtesti 680 inimest, kelle seast avastati 2 uut HIV-positiivset

18.–25. novembrini toimus HIV testimisnädal, mille jooksul olid lisaks tavapärastele testimisvõimalustele koostöös Tervise Arengu Instituudiga avatud ka kiirtestimise kabinetid kaubanduskeskustes seitsmes erinevas linnas. HIV kiirtesti sai teha Tallinna, Tartu, Narva, Sillamäe, Kohtla-Järve, Rakvere ja Pärnu kaubanduskeskustes.

Testimisnädala jooksul käis kokku kiirteste tegemas 680 inimest. Nendest 303 meest ja 377 naist. Tallinnas, Tartus, Narvas, Sillamäel ega Rakveres HIV-positiivseid testimisnädala raames ei leitud. Kiirtestimise ajutistest kabinettides avastati 2 uut HIV-positiivset juhtu: üks Kohtla-Järvel ja üks Pärnus.

„Mõlemad uued juhud, mis Pärnu ja Kohtla-Järve HIV testimisnädala ajutistest kiirtestimise kabinettides avastati, olid mehed. Mõlemad positiivse testitulemuse saanud inimesed on tänaseks jõudnud teha ka kordusanalüüsid HIV kabinettides ja nad on suunatud infektsioonhaiguste arsti juurde, kelle abiga saavad nad alustada kohe ka ARV-ravi,“ ütles Iveta Tomera Tervise Arengu Instituudist.

Uutest HIV infektsioonijuhtudest Eestis 90% avastatakse Ida-Virumaal ja Harjumaal, sealjuures on 80 protsendil uutest juhtudest nakatumine toimunud heteroseksuaalsel teel. Eestis saab rääkida epideemia levikust üldelanikkonda. Eesti jaoks on suur probleem HIV-positiivsete hiline testimine, arsti poole pöördumine ja sellest tingituna hiline ravi alustamine.

HIV testimisnädala kampaania korraldati selleks, et tõsta inimeste HIV-alast teadlikkust ja kutsuda neid üles end regulaarselt testima.