Keha

Emakakaelavähk murrab Eesti naisi järjest enam - mida teha? (22)

Silja Paavle, 8. märts 2017 16:10
Foto: PantherMedia / Scanpix
Eestis püsib haigestumine ja suremus ka emakakaelavähki kõrgel tasemel ning selle tõve sagedus aina kasvab - igal aastal saab Eestis ligikaudu 180 naist emakakaelavähi diagnoosi ning selle haiguse tagajärjel sureb umbes 70 naist.

Emakakaelavähki haigestumuse risk on kõrgem 40.-50. eluaastates naistel, kuid haigestuda võivad ka  nooremad. Emakakaelavähi eelne seisund võib kesta 10 kuni 15 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme. Õigeaegselt avastatuna on see haigus kergesti diagnoositav ja ravitav.

Samal teemal

Emakakaelavähki haigestumust ja suremust on võimalik vähendada vähieelsete seisundite avastamisega sõeluuringul ja emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peamiseks peetava sugulisel teel leviva  papilloomiviiruse (HPV) vastase vaktsineerimisega.  Kuivõrd vaktsiin ei anna täielikku kaitset peavad ka vaktsineeritud naised uuringutel regulaarselt osalema. Emakakaelavähk on algul kaebusteta, seetõttu tulebki naistel käia tegemas PAP-testi 3 aastase vahega.

Sellel aastal saadab haigekassa nimelised kutsed emakakaelavähi sõeluuringule 1962, 1967, 1972, 1977, 1982 ja 1987. aastal sündinud ravikindlustatud naistele.

Ka emakakaelavähi sõeluuringul osalemiseks ei pea kutse saamist ära ootama, uuringule võib registreeruda juba täna. Kui oled sündinud mõnel ülalnimetatud aastal, helista sõeluuringus osalemiseks sulle sobivasse teenust osutavasse tervishoiuasutusse, kus kontrollitakse sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust.

Haigekassa lepingupartnerite kontaktid emakakaelavähi sõeluuringu teenuse osas leiate haigekassa kodulehelt. Uuringule minnes tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument, kehtiva ravikindlustuse korral tasub uuringu eest haigekassa.

Naistearstid soovitavad emakakaelavähi ennetamiseks ja varaseks avastamiseks:

• regulaarset kontrolli naistearsti, perearsti või ämmaemanda juures

• emakakaelavähi sõeluuringul osalemist (vajalik ka juhul kui naine on HPV vastu vaktsineeritud)

• HPV kui peamise emakakaelavähi riskiteguri vastane vaktsineerimist enne suguelu algust

Kui keegi naistest peaks kahtlema, kas sõeluuringule minna või mitte, siis tasub meeles pidada, et vähi sõeluuringutega saab pahaloomulisi kasvajaid avastada varakult, kasutada tõhusaid ja tervist säästvaid ravimeetodeid ning pikendada tervena elatud elu.