Terviseuudised

Apteekrid asuvad maainimesi videosilla teel nõustama 

Silja Paavle, 15. juuni 2017 11:22
Luunja ja Kavastu apteegis saab pilootprojektina apteekrilt nõu küsida videosilla teel.Foto: Raido Paurson
Ajal, mil paljud pangad, postkontorid ning kauplused sulgevad maapiirkondades uksi, tuleb Apotheka maal elavatele inimestele lähemale, parandades infotehnoloogilise lahenduse abil apteegiteenuse kättesaadavust.

„Väga paljud apteegid puutuvad kokku probleemiga, kus maapiirkondadesse on keeruline leida apteekreid. Mõtlesime, kuidas lahendada tööjõuprobleemi ja teha seda nii, et apteegid jääksid inimeste jaoks siiski maale alles. Nii jõudsimegi võimaluseni, mis muudab apteegiteenuse maapiirkondades kättesaadavamaks,“ selgitas Terve Pere Apteegi juhatuse liige Kadri Ulla.

Samal teemal

„See on küll uudne lahendus Eestis, aga mitte mujal maailmas,“ jutustas Kadri Ulla. „Kaugapteekri lahendus täidab seda tühimikku, mis on tekkinud riigipoolse proviisorite ja farmatseutide koolitustellimuse ebapiisavusest – apteekrite järelkasv ei ole piisav, mistõttu on apteekides tekkimas erialatöötajatest suur puudus. Oleme iga-aastaselt rõhutanud vajadust tõsta proviisorite ja farmatseutide koolitustellimust, aga seda pole paraku tehtud.“

Lahendus seisneb selles, et apteeker nõustab patsienti videosilla abil. Ehkki apteeker ei viibi ise füüsiliselt patsiendiga samas ruumis, on tagatud kvaliteetse apteegiteenusega kaasas käiv patsiendi põhjalik nõustamine apteegis. Kõik väljastatavad ravimid kontrollib üle erialatöötaja videosilla abil. Apteekrit abistab apteegis vastava koolituse saanud klienditeenindaja.

Pilootprojektina käivitub uudne lahendus esmalt Luunja ja Kavastu apteekides, kus seni on apteek olnud avatud vaid ühel päeval nädalas ja sedagi vaid kella 9–13. Tänu uuele lahendusele on Kavastu apteek avatud kahel ning Luunja apteek kolmel päeval nädalas.

„Plaan on sama lahendusega laieneda teistesse apteekidesse, kus on keeruline leida kvalifitseeritud tööjõudu. Sellisel viisil on võimalik lahendada ka praegusel suveperioodil eriti teravalt tõusetuvat probleemi, kus on vaja leida puhkuste ajaks asendajaid apteekritele, kes töötavad apteegis üksi,“ rääkis Kadri Ulla.