Foto: Tiina Kõrtsini
Silja Paavle 22. juuni 2017 13:45
Jaanipäev on lähenemas ja enamusele meist seostub see ikka lõkke, toreda seltskonna ja muidugi maitsva küpsetatud lihaga. Letid on erinevast lihavalikust lookas ja valik võtab silme eest kirjuks, kuid milline liha on kvaliteetne ja kuidas teha õigeid valikuid?

Eesti Lihatööstuse juht Mart Luik soovitab esmalt seada sammud turule, sest just turul on müügil kõige suurem valik kodumaist liha. “Turg on ikka kindla peale minek, sest turul saab oste teha enamasti otse tootjalt ja kaup sellevõrra värskem. Samuti saab turul lasta omale lõigata meelepärase tüki liha ja kui vaja, siis ka vastaval soovidele töödelda seda,” sõnas Luik. Samuti ei saa mainimata jätta hinda, sest turul on liha alati odavam olnud ja meie oleme Balti jaama turul seda trendi jätkanud,” lisas ta.

Luige sõnul tuleb igal aastal juurde uusi ja põnevaid maitseid, kuid eestlaste vaieldamatu jaanipäeva lemmik on ikka klassikaline sašlõkk. “Selle vastu tõesti ei saa, inimesed armastavad traditsioone ja klassikaline sašlõkk on ka meie hitt-toode. Järjest popimaks on muutumas ka ribid ja kui keegi kohe üldse ei oska valikut teha, siis soovitan valida kaelakarbonaadi, see on 100% kindla peale minek. Lihtne valmistada ja väga maitsev,” õpetab Luik.

Kuna inimene üldiselt ostab ikka silmadega, siis toome siinkohal välja mõned nipid, kuidas liha valida ja kuidas olla kindel, et tegemist on ikka värske tootega.

Sealiha puhul tunned värske liha ära selle järgi, et liha on prink ja roosa, valge peki ja luuga. Liha peaks tunduma niiske, aga mitte limane. Kui sealiha läheb pahaks, muutub see pruuniks või ka rohekaks.

Veiselihalõigud ja - tükid peaks olema tumepunased, heleda valge rasva ja kondiga. Lahtilõigutuna muutub veiseliha õhu käes hallikaspruuniks ja ka luu kaotab selge valge värvuse.

Toores nahata linnuliha peaks olema roosakas ja tunduma niiske. Kana naha värvus võib varieeruda valgest helekollaseni, kuid see peaks olema ühtlane ja ilma plekkideta. Kananahal võib mõnikord olla mõni sulg, kuid need saab näpitsatega kergesti välja tõmmata.

Lambaliha värvus võib olla väga erinev – roosakast tumepunaseni. Mida noorem on lammas, seda heledam on liha värv. Väldi lambarasva, mis hakkab tõmbuma kollaseks.