Lapsed

Neelamispuudulikkusega väike Remi saab lastefondi toel vajalikku ravitoitu 

Toimetas Katrin Rohtla, 3. august 2017 10:02
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik.Foto: Aldo Luud
Alates juunikuust aitab SA TÜK Lastefond osta ravitoitu 1-aastasele Remile, kes ei ole neelamispuudulikkuse tõttu võimeline suu kaudu sööma kasvamiseks vajalikke toidukoguseid.

Tartu poiss Remi sündis sügavalt enneaegsena 24. rasedusnädalal ja tema sünnikaal oli kõigest 610 grammi, vahendab SA TÜK Lastefond.

Poisil on sellest tingitult neelamispuudulikkus, millest tulenevalt on tal raskuseid ise söömise ja neelamisega. Seetõttu vajab ta toitmist ravitoiduga.

Lapse ema sõnul käib Remi küll TÜ Kliinikumi kõne- ja neelamishäirete taastusravikeskuses neelamist ja söömisoskusi treenimas, kuid suudab hetkel suu kaudu süüa veel väga väikseid koguseid.

Samal teemal

"Kuna see ei taga talle kasvamiseks vajalikke toitaineid, on talle paigaldatud gastrostoom ehk läbi kõhuaugu otse makku suunatud sond ning teda toidetakse kõrgekalorise ravitoiduga," selgitab ta.

"Spetsiaalne toidusegu on aidanud Remil juba lühikese ajaga tublisti kosuda. Oleme kogu perega südamest tänulikud Lastefondile ja annetajatele toetuse eest."

Remi vajab ravitoitu kindlasti järgmise kuue kuu jooksul, kuid tõenäoliselt veelgi kauem. Ravitoit koos sonditoitmiseks vajalike abivahenditega tähendab tema vanematele igakuiselt 255 euro suurust lisaväljaminekut. See aga ei ole kõiki lapse haigusest tulenevaid kulusid silmas pidades perele jõukohane, mistõttu otsustas Remile toeks tulla Lastefond. Fond toetab perekonda esialgu poole aasta jooksul kokku 1204 euroga. Fondi kõrval on perele kokku 500 euroga abiks ka kohalik omavalitsus.

Lastefondi toetusjuht Eveli Ilves räägib, et Lastefond on sel aastal palju tähelepanu pööranud spetsiaalset ravitoitu vajavatele lastele sooviga leida sellele probleemile püsiv lahendus riiklikul tasandil. 

"Püsiva lahenduse leidmine võtab aega, vahest kauem, kui võiks. Kuid me ei saa öelda peredele, kus kasvab laps, kes vajab kallist ravitoitu, et oodake, ehk varsti tuleb lahendus," nendib ta ja lisab: "Tänu "Üleannetuse" kampaania raames kogutud annetustele on Lastefondil võimalik neile peredele ulatada abikäsi kohe ning oleme südamest tänulikud kõigile headele inimestele, kes on juba andnud oma panuse või saavad seda teha edaspidi."