Keha

Kaheksa asja, mida iga naine peaks südamehaiguste kohta teadma (1)

Õhtuleht.ee, 8. august 2017 12:19
Foto: PantherMedia / Scanpix
Südamehaigused ohustavad maailmas suurt hulka inimesi, naistel ilmnevad need vahel mõneti teisiti kui meestel. Sestap olgu siin välja toodud kaheksa asja, mida iga naine peaks südamehaiguste kohta teadma.

1. Südamehaigused ohustavad ka saledaid naisi. Riski haigestuda tõstavad ülekaal ja rasvumine, kuid eriti kõhurasva olemasolu, kirjutab Health.

2. Depressioon ja stress ei mõju südamele hästi. Kui oled kurb ja närviline, ärevil ja pikka aega pole saanud magada, räägi oma murest arstile.

3. Rasedusaegne tervis annab vihje südamehaigusteks. Kui sul rasedana oli kõrge vererõhk, peeklampsia või rasedusaegne diabeet, on sul kõrgem risk haigestuda südamehaigustesse isegi siis, kui nende seisundite sümptomid pärast sünnitust taandusid.

4. Uni on oluline. Magamatus tõstab kortisooli ja tsütokiinide hulka, need hormoonid tõstavad vererõhku ja veresuhkrut ning suurendavad ohtu südamehaigustesse haigestumiseks.  Ka kaua magamine ei tule südamele kasuks.

5. 45 protsenti infarktidest ei anna endast märki. See tähendab, et enne haigestumist ei kurda naised midagi.

Samal teemal

6. Mida parem vorm sul neljakümnendates on, seda parem. Trenn on parimaid südamehaiguste eemale hoidmise viise.

7. Rasvu ei maksa karta. Oluline pole, kui palju sa rasva tarbid, vaid millist. Asenda senised rasvad küllastumata rasvadega, nii vähendad. riski haigestuda südamehaigustesse suisa 25 protsendi võrra.

8. Kui tunned järgnevat kirjeldatud märke, pöördu ilmtingimata arstile. Ohumärgid on: raskustunne, rõhumine või pigistamine rinnus või seljas; kihelemine-sügelemine kätel või jalgadel; õhupuudus/südamepekslemine; valu lõuas; peapööritus; jõuetus; iiveldamine/oksendamine (eriti siis, kui see on seotud teiste südamega seotud sümptomitega nagu hingeldus, külm higi, valu rinnus).

Samal teemal

11.04.2018
Tohoh! Kartulilembus võib rasedatele diabeedi kaasa tuua
21.11.2017
Teadlased: magamatus mõjub inimesele samamoodi nagu raske joove
06.10.2017
Mida vähem stressi, seda tervem süda
20.09.2017
Diabeet tapab USA-s järjest enam inimesi