Foto: Vida Press
Maria Rozbaum, Piret Pappel 8. september 2017 12:37
Täna möllab viimaste aastate üks tugevamaid magnettorme, mille klassifikatsiooniks on Kp8, kinnitab Tallinna tehnikaülikooli teadlane Tarmo Koppel.

Magnettormide intensiivsust ehk Maa magnetvälja häiritust hinnatakse kümnepallisel skaalal nullist kuni üheksani. Tänase tormi indeks on 8.

Magnettorm avaldab uuringute põhjal mõju enim haigetele ja vanematele inimestele. Tugevad magnettormid võivad mõju avaldada ka tervetele inimestele, tekitades südame ja veresoonte stressi.

Magnettormi enim kogetud sümptomiteks on väsimus ning päevane uimasus ja unisus. Samuti kurdetakse unehäirete, keskendumisraskuste, seletamatult kehva meeleolu ja ärevuse üle ning ärritutakse kergesti. Võib esineda ka peavalu.

Võta täna rahulikult!

Magnettormi päevadel on südamehaiguste riskiga inimestel soovitatav võtta päev rahulikult, hoiduda liigsest vaimsest või füüsilisest pingutusest ning tavapärasest enam puhata.

Elektromagnetväljade, sealhulgas magnettormide inimmõjude uurimisega tegeletakse Tallinna tehnikaülikooli töökeskkonna uurimisrühmas Tarmo Koppeli eestvedamisel. Uurimisrühm on välja töötanud ka ainulaadse meetodi, kuidas hinnata inimese tundlikkust magnetvälja suhtes. Tarmo Koppeli uuringute põhjal pole kõik inimesed magnettormide suhtes tundlikud, kuid kuni kolmandik elanikkonnast võib Maa magnetvälja muutustele reageerida. Kõige suurem mõju arvatakse olevat magnetvälja kiiretel muutustel.

Tormi tekitas Päikese krooni purse

Praeguse magnettormi põhjuseks on Päikese suurenenud aktiivsus. Septembri alguses pildistas NASA päikeseobservatoorium SDO Päikese krooni hõredamaid kohte ehk auke, mille kaudu pääsevad kosmilisse ruumi laetud osakesed. Samuti saadab meie täht praegu välja ka eredaid loiteid, mis samuti laetud osakesi vallandavad.

Maani jõudes tekitavad need lühiajalisi kõrvalekaldeid meie planeedi magnetväljas.

USA ilmateenistus hindab praegust tormi oma hoiatuste viiepallisel-skaalal kolme palliga ehk tugevaks. Seetõttu on välja antud oranž hoiatus. Torm võib häirida GPS-signaale ja raadiosidet. Asja meeldivam külg on see, et tugev päikesetuul toob inimeste rõõmuks kaasa ka virmalised.

Kosmoseilma-huvilised saavad tormihoiatusi jälgida USA riikliku ilmateenistuse kodulehelt.

Samal teemal

Kommentaarid  (31)

huvitav 9. september 2017 14:18
kuidas apollo meeskond suutis läbida Van Alleni kiirgusvöö ja elusalt tagasi tulla.Kiirguse eest kaitsmiseks oleks kulunud selline kogus tina,et ükski kandetrakett poleks suutnud sellist raskust üles tõsta?Maa orbiidil liikuvad kosmonaudid näevad juba 500 km kõrgusel kosmoselaevas toimuvad sähvatusi,mis näitab radioaktiivset kiirgust.Seal hakkab kaduma Maa magnetvälja kaitse.
oli eile juba tegelt 9. september 2017 00:55
aga mõjub ainult heliotsentrikutele
Oligi 10. september 2017 21:13
7. 8. ja 9. september 2017.a. ja nii tugevat pole mina õnneks varem tundnud!
Ma põhimõtteliselt püüan varem mitte vaadata graafikuid, sest arvasin ka, et äkki ise kuidagi sisestan endale ja kujutan ette. Aga seekord oli sedasi, et õhtul vaatasin ja rõõmustasin, et tuleb ometi valuvaba nädalavahetus, aga juba keset ööd ärkasin üles, sest kohutavalt halb oli! Järgmisel hommikul vaatasin graafikuid ja ehmatasin päris ära nende numbrite peale. Aga see tähendab veelkord, et uskusin ma ju , et normaalne tase,aga vaat , mis oli!Võtan ka osa uuringutest saates oma teste Koppeli rühmale. See pole see mingi UHHUU - teadus!Kahjuksaga aidata keegi meedik ei oska ja Eestis on valed graafikud ka! Ainult seal
https://www.gismeteo.ru/city/gm/4105/ on enam-vähem.
Kummaline on aga see, et kõik see kujunes koos maavärina registreerimisega ISEGI EEESTIS peale Korea katsetusi!?!
Kas jälle lollitatakse meid nagu Tshernobõli ajal, kus tegelikult saime ikka VÄGA SUURE SAASTE OSALISEKS!!! Agamuudkui valetati, e tei ole häda!!! :(
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS