Terviseuudised

KOLMAS LAPS RAVITI HI-VIIRUSEST TERVEKS: kas see on läbimurre Eestitki epideemiana murdva tõve ravis? (8)

Silja Paavle, 19. september 2017, 04:17
Praegu olemasolevad ravimid hoiavad viiruse kontrolli alla, kuid ükski nendest pole võimeline viirust lõplikult hävitama.Foto: Panthermedia

Lõuna-Aafrikas elab ühekuuselt HI-viirusesse nakatunud üheksa-aastane poiss, kes õnnestus arstidel HIVist terveks teha. Kas see on läbimurre Eestiski epideemiana möllava tõve ravis?

Maailma meedia kirjutas suvel juhtumist, kus Lõuna-Aafrikas elav üheksa-aastane poiss raviti HIVist terveks. Juhtum on tähelepanuväärne, sest tegu on esmakordse teadaoleva juhusega Aafrikas, kus lapse organism kontrollib HIVi ilma ravimita, vahendas CNN.

Lühidalt on kirjeldatud ka poisi ravikäiku. Lapsel diagnoositi HIV, kui ta oli 32päevane. Pärast seda määrati talle uuringu käigus, mis püüdis vähendada HIVi nakatunud inimeste suremust, 40 nädala pikkune retroviirusevastane ravi. Kuna tegu oli uuringuga, hiljem talle ravi ei määratud ning tema tervist vaid jälgiti. 2015 ilmnes vereanalüüsidest, et viirus on organismis taandumas. Poisi vereproove vaadeldi tagasiulatuvalt ning tuli välja, et HIV hakkas taanduma juba pärast esmase ravi lõppemist.

Professor: HI-viirusest pole võimalik täielikult vabaneda

Kas selle juhtumi põhjal võib väita, et nüüd on võimalik inimesi HIVist terveks ravida? „Praeguste arusaamade järgi pole HI-viirusest võimalik vabaneda, kuid organism on võimeline kontrollima, et viirust ei ringleks veres,“ lausub  Tartu ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

13. november 2017, 16:42
EPIDEEMIAOHT PÜSIB: vaata, kus saad end mugavalt HIV nakkuse suhtes testida
17. oktoober 2017, 10:25
Oktoobris on HIV leitud juba viiel inimesel
15. september 2017, 16:23
HIV-nakkust levitanud mehe kohtuasja arutatakse kinniste uste taga
1. september 2017, 11:50
Perearst: tatised lapsed võivad lasteaias käia küll