Foto: PantherMedia / Scanpix
Keha
15. november 2017, 08:41

Kroonilist obrstruktiivset kopsuhaigust põeb Eestis hinnanguliselt 90 000 inimest

Viis müüti kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse kohta, mida uskuda ei maksa (4)

Kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) põdejate hulk maailmas ulatub 384 miljoni inimeseni, Eestis on KOKi haigeid hinnanguliselt 90 000.

KOK on sagedasti esinev krooniline kopsuhaigus, kuid vaatamata sellele esineb KOKiga seoses palju väärarusaamu ja müüte, millest sagedamini esinevad leiab järgnevalt.

MÜÜT: hingeldus on ainus KOKi sümptom.

FAKT: hingeldus on üks KOKi sümptomitest, kuid teiste sagedaste jälgimist vajavate nähtude hulka kuuluvad ka väsimus, püsiv köha koos rögaeritusega, rinnainfektsioonid ja vilistav hingamine.

Müüt: KOK esineb ainult vanematel inimestel.

Fakt: KOK võib esineda ka 40-aastastel või isegi noorematel, kuigi paljudel juhtudel ei diagnoosita haigust varem, kui alles 50ndates ja 60ndates eluaastates.

MÜÜT: KOK on sama, mis astma.

FAKT: kuigi KOKi ja astma sümptomid tunduvad sarnased, ei ole astma ja KOK sama haigus ning vajavad ka erinevat käsitlemist. On oluline, et patsient saaks õige diagnoosi tõhusaks raviks.

MÜÜT: suitsetamine on ainuke KOKi põhjus.

FAKT: kuigi suitsetamine on sage KOK haiguse põhjustaja, võib kokkupuude suitsude, kemikaalide, tolmu või kahjulike saasteainetega samuti KOKi arengule kaasa aidata.

MÜÜT: KOKi ravimiseks ei saa midagi teha.

FAKT: kuigi praegu ei ole olemas KOKist tervistavat ravi, saab haiguse kulgu efektiivselt juhtida arsti abiga, kes aitab leida iga inimese jaoks toimivad ja õiged tugi- ning ravivõimalused.