Hea nõu

AITA ISEEND: kuus viisi, kuidas nutitelefoni seltsis kasulikult aega veeta 

Toimetas Silja Paavle, 16. november 2017 12:05
Foto: PantherMedia / Scanpix
Nutitelefonid ja sotsiaalmeedia on teada-tuntud ajaraiskajad, kuid on olemas ka mõned tegevused, mis aitavad vabal hetkel nutitelefonist ka kasulikku välja pigistada.

Tele2 tootedirektori Katrin Aroni sõnul kasutab 38 protsenti 16–24-aastastest Eesti noortest nutitelefoni iga päev enam kui kolm tundi. “Suur osa sellest kulub Facebooki, Twitteri ja Instagrami kerimisele, millest ei jää inimese ellu mingit püsivat väärtust ja tegemist on lihtsalt ajaviitega. Samas tuleb kõigil teinekord ette näiteks järjekorras ootamist, mille jooksul saab tegelikult maailma parandada või kasvõi iseennastki aidata,” ütles Aron.

Samal teemal

1) Õpi selgeks võõrkeel. Eestlaste väljamõeldud Lingvist ja maailmas hästi populaarsed Duolingo ja Memrise võimaldavad teiste tegemiste vahepeal võõrkeeli õppida. Lisaks saab võtta tuntud ülikoolidest tasuta videoloenguid kitarrimängust kvantfüüsika alusteni – hea loetelu leiad veebilehelt coursera.org.

2) Aita teisi. Vaba hetke saab kasutada ka teiste aitamiseks. Charity Milesiga teenib jala kõnnitud või rattaga sõidetud kilomeetrite eest heategevuseks raha. Tegelikult on annetused juba varem kogutud, aga niimoodi saate aidata otsustada, kuhu seda kasutada. Give 2 Charity küsib heategevusele vastutasuks mõningaid asukohaandmeid ja palub täita küsitlusi.

 3) Aita teadlasi. Sarnaselt arvutiga saavad teadlased kasutada nutitelefoni andmetöötlusvõimsust ühiskonna hüvanguks. Folding@Home aitab niimoodi uurida valke, et leida ravim Ebola ja Alzheimeri tõve vastu. Berkeley Ülikooli väljatöötatud MyShake kasutab telefoni maapinna värinate tuvastamiseks. Lugemid lisatakse üleilmsesse andmebaasi ja nii saab maavärinaid paremini avastada ja ennustada.

 4) Paranda enesetunnet. Meditatsioonirakendused, nagu Headspace ja Calm aitavad teha rahustavaid harjutusi.

 5) Laienda silmaringi. Loe Wikipedia päevaartiklit või õpi Dictionary.comi rakendustest üks uus sõna päevas. Blinkistsisaldab populaarteaduslike raamatute olulisemaid ideid.

 6) Arenda loomingulisust. Asenda monotoonne telefonimäng või suhtlusmeedia millegagi, mis aju tööle paneb. Näiteks Ulysses parandab kirjutamisoskust ning SketchBookiga saab mobiilis päris edukalt joonistada.

Samal teemal

09.00.2021
5 nippi, kuidas oma telefoni miinuskraadide eest kaitsta
11.10.2017
TEADUSLIKULT PUUST JA PUNASEKS: mis paneb meid aina uusi kalleid tehnikavidinaid ihkama?
02.09.2017
Milleks meile mobiiltelefonid?
20.08.2017
Veerand koolilastest vaevleb pingepeavalude käes