Lapsed

Kurdina sündinuid juhatab kuuljate maailma sisekõrvaimplantaat 

Silja Paavle, 21. november 2017 07:40
AKTIIVNE JA TUBLI: Vähe sellest, et Greete Liis käib kolm korda nädalas kergejõustikutrennis, ta armastab väga ka jalgpalli, jalgrattasõitu ja mäesuusatamist – sisekõrvaimplantaat ei sea piiranguid millekski.Foto: Silja Paavle

Kui Greete Liis haiglas vastsündinutele tehtavat kuulmistesti ei läbinud, ei uskunud tema ema Age Kangust, et on midagi hullu – pere vanim laps on ju kuulja. Nüüd on Greete Liis üks Eesti 124 lapsest, kes kuuleb ja kõneleb ainult tänu sisekõrvaimplantaadile.

Kuigi Greete Liisi ema ei uskunud, et piiga võib kurt olla, oskab ta tagantjärele nimetada märke, mis sellele viitasid. Näiteks tegi laps lalina asemel kiljuvaid või kilkavaid helisid, ta ei armastanud jääda isegi hetkeks üksi tegelustekile mängima ega jäänud iial üksi ööunne. „Nägemismeel ja ema-isa lähedus pakkusid talle sel ajal turvatunnet,“ märgib Age. Erinevad märgid tekitasid kahtlust, et midagi on korrast ära. Greete Liis sai just aastaseks, kui tuli lõplik kinnitus: geenivea tõttu on tüdruk kurt. Vanemad olid alguses murelikud, kuid mure hakkas taanduma, kui selgusid sisekõrvaimplantaadi võimalused. Ka teadmine, et Eestis kannab seda suur hulk lapsi, andis hingerahu.Kui Greete Liis oli poolteiseaastane, opereeriti talle sisekõrvaimplantaat ning algas töö lapse kõne ja kuulmise arendamiseks.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

07.11.2017
Millise helitugevusega on tervislik muusikat kuulata?
17.01.2016
Jüri Jaanson: erivajadusest tulenev diskrimineerimine pole aus mäng
01.03.2014
Ainsat Eestis tegutsevat kurtide gümnaasiumi ähvardab sulgemine
25.02.2014
Implantaadilaps: "Kuulda on ikka parem, muidu ei saaks ma midagi aru!"