Foto: PantherMedia / Scanpix
Liigume
26. november 2017, 10:00

Mida peaksid just NAISED sööma?

Meestega võrreldes vananeb naiste keha kiiremini ja on õrnem, seetõttu tuleb hoolikalt valida, millist toitu oma kehale ja hingele pakkuda.

Naise eriline keha koos energeetiliste kehadega, hinge ja meelega, vajab erilist hoolt. Naise hormonaalne süsteem on eriti pinge- ja stressitundlik ning vajab võimalikult positiivset keskkonda. Mitte ainult toit, vaid ka iga tegevus ja mõte mõjutavad naise sisemist tasakaalu ja tervist. Mitte iga päev ei ole hea üks ja sama toitumisstiil. Riietuda ja süüa tuleb vastavalt aastaajale ja ilmale ning õnnestunud seedimine oleneb ka sellest, millisel kellaajal millist toitu süüa.

18 tundi seedimiseks

Joogas ja ajurvedas on number üks kriteerium toidu seeditavus. Naised peaksid suutma söödud toidu ära seedida 18 tunni jooksul, meestele antakse joogas aega 24 tundi. Põhiküsimus pole, mida sa sööd, vaid mida sa seedida jaksad. Vaimse tööga tegelemisel peetakse keskendumine ja loovuse huvides sobivaimaks süüa toitu, mida on eriti kerge seedida.

Hommikusöök peaks olema vedel (ka puder), lõuna korralik, ühe energiasmuuti võiks ära juua pärastlõunal ning kerge õhtusöögi süüa varasel õhtutunnil. Proovi märgata erinevust enesetundes, kui oled söönud õhtusööki kas varasel või hilisel tunnil, ning otsi endale sobivat aega, toitu ja kogust.

Põhivaenlane: magus

Magusaga, eelkõige rafineeritud suhkruga liialdamine viib naiselt nooruslikkuse ja mõjutab närvisüsteemi. Kuidas oleks elu magusata? Proovi nädal aega hakkama saada täiesti ilma suhkruta (NB! ka varjatud suhkruta! Näiteks sisaldab leib päris ohtralt suhkrut, rääkimata maitsestatud jogurtitest, caffè lattest ja koogikestest).

Jälgi, kuidas su keha end tunneb. Magusat soovitatakse naistele maksimaalselt 2 tl päevas. Jooga toitumispõhimõtete järgi tuleb magusa asemel rohkem rõhku panna kaun- ja muudele köögiviljadele, värsketele puuviljadele ja täisteratoodetele. Magustajatena võib valge suhkru asemel tarvitada mett, agaavinektarit, riisisiirupit, vahtrasiirupit või steviat, mis tasakaalustavad naiselikku emotsionaalsust. Kui vajad magusat, võib ajurveda järgi kasutada toidu juures tšatnit, mis sisaldab kõiki kuut maitset, ning maiustada datlitega.

Pika elu valem ajurveda järgi:

1/3 tahket toitu + 1/3 vedelat + 1/3 ruumi + söö ainult siis, kui näljatunne annab märku, et eelmine toit on seeditud!

Et söögist saada toitu oma hingele ja kehale, valmista see tähelepanu ja armastusega ise. Toitu vaadates peaksid tõesti tahtma seda süüa! Toidust ei omanda me ainult toitained, vaid ka praanat ehk elujõudu. Võta söömiseks ja toidu valmistamiseks aega! Kasuta kvaliteetset toorainet ning valmista süüa viljadest ja teradest, millel ei ole koostisainete nimekirja, vaid need lihtsalt juba on valmis ja täiuslikud! Sellise toidu elujõud on suurim ja meie keha võtab selle rõõmuga vastu.

Mõtle, kas sa ka päriselt vajad kohvi, energiajooki, maiustusi või on see lihtsalt väljakujunenud harjumus. Suitsetamise asemel proovi näiteks sügavat hingamist – see

rahustab. Hea kohvitamise alternatiiv võiks olla meditatsioon, mis annab meelele puhkust ja naudingut.

Yogi tee

Kui päikest ja energiat tundub vähevõitu, rõõmusta oma keha tervistava ja soojendava Yogi teega, mis sisaldab palju mineraalaineid. Eriti mõnus on seda juua pärastlõunal, kui tunned väikest energialangust. Tee sobib hästi ka raseduse ja imetamise ajal.

Vajad:

  • 500 ml vett
  • 3 ingverilõiku
  • väikese sõrme pikkune tükk kaneelikoort
  • 6 kardemonikauna
  • 5 tera nelki
  • 6 tera pipart

Soovi korral lisa minutiks teelusikatäis musta tee puru. Keeda jooki 20 minutit ja lase veel potis olla 40 minutit. Maitsesta kuumutatud piima ja soovi korral meega.

Allikas: Marika Blossfeldt “Looduslik toit. Täisväärtuslik elu”.

Toit terveks päevaks

Hommikusöök: alusta hommikut klaasi sooja veega, et oma seedesüsteemile märku anda uue päeva algusest.

Hommikusöök Yogi Bhajani järgi:

  • 250 ml värsket apelsinimahla
  • 1 küps banaan
  • nisuvõrsemahla
  • 2 tl riisisiirupit
  • 2 tl mandli- või seesamiõli

Blenderda segamini ja naudi. See mõnus smuuti sisaldab rikkalikult kaaliumi, rauda, toidab nahka ja juukseid, mõjub puhastavalt ja toetab närvisüsteemi.

Vahepala: mineraalaine- ja vitamiinirikas energiasmuuti.

Lõunasöök: teraviljad ja kaunviljad või mõni muu valguallikas taimetoit, nt tofu või paniir, magus (porgand, peet) ja mõru köögivili (nt naeris, brokoli), toorsalat ja tšatni.

Vahepala: mineraalaine- ja vitamiinirikas energiasmuuti, pähklid ja seemned või kuivatatud puuviljad.

Õhtusöök: supp, köögiviljadest ühepajatoit või väike täisterapastaroog.

Naisteõli

Naised vanuses 28+ peaksid oma toidule lisama kõrge kvaliteediga külmpressõlisid. Õlid hoiavad naha terve ja kaunina, vähendavad näljatunnet, puhastavad keha jääkainetest.

Hommikusöögi ajal võid võtta 2 sl nn naisteõli, mis koosneb mandliõlist, seesami- ja oliiviõlist. Naisteõli võiks võtta koos 1 sl jahvatatud linaseemnete või linaseemneõliga.

Head valikud ajurveda järgi

  • Lehmapiim on võrdne tahke toiduga, sobib eriti naistele, eelkõige menopausi ajal. Paljud ei seedi piima hästi, seetõttu on tähtis teada, kuidas piima tarvitada! Külmana on piim jahutav ja raske toit. Et seedimist aidata, tuleks piima kuumutada ning maitsestada kardemoni ja ingveriga, võib lisada ka safranit. Ka kaneeli võib lisada maitse järgi. Piima tuleks süüa eraldi toiduna: see on väga toitev, aitab tugevdada immuunsüsteemi ja aurat ning ehitada olulisi kudesid, muu hulgas meeste seemnevedelikku ja naiste reproduktiivsüsteemi. Kui piim kolm korda keema ajada, ei tekita see lima.
  • Ghee ehk selitatud või, millest on välja kuumutatud loomsed valgud. Ghee aitab imenduda vürtsidel ja ajurveda ravimite puhul ka ravimtaimedel kehasse. Ghee tegemine käib väga lihtsalt: kuumuta 82protsendilist võimalikult puhast võid nõrgal kuumusel emailpotis umbes 45 minutit, kuni valge puru põhjas hakkab õrnalt pruunikaks tõmbuma. Kõrvetada ei tohi! Kuumutamise ajal eemalda pinnale kerkiv valge vaht. Vala ghee läbi tiheda marli purki ja hoia seda toatemperatuuril ilma kaaneta. Soovi korral pane purgi peale tükk majapidamispaberit. Ghee saab enne otsa, kui ületab säilimistähtaja.
  • Mungoad kujutavad endast üht kergemini seeduvat valku. Parim on mungoa-riisipuder, mida koos maitseainetega kasutatakse jooga ja ajurveda maailmas haigusest taastumiseks.
  • Mandleid on hea süüa vähemalt kuus tundi leotatult ja kooreta, sest koort on raske seedida. Koorega mandleid võiks süüa ainult menstruatsiooni ajal või pärast sünnitust: prae peotäis mandleid mandliõlis või ghees, kuni need praksuvad. Kui on veidi jahtunud, lisa mett. Söö soojalt! 
  • Ingver on väga hea närvi- ja immuunsüsteemi toonik, aga seda tuntakse ka seedimise abilisena, bronhiaalprobleemide ja kõrvetiste leevendajana, menstruaalpingete lõdvestajana ning rasedusaegse hommikuse iivelduse ja merehaiguse vastu. Lisaks taastab see seksuaalenergiat. Kui tunned, et hakkad haigeks jääma, näri kild ingverit iga tunni järel või tee endale ingveri-sidrunimahla shot. Ingverimahla võid teha nii, et riivid kooritud ingverijuurt ning pigistad riivitud ingverist mahla sõrmede vahel välja.

Turguta seedimist!

Sooja vee joomine, füüsilised harjutused eelkõige keskkohale, ka jalutamine ja sügav hingamine, nii et kõht liigub kaasa, aitavad seedimisele kaasa.

Seedimist toetavad vürtsid: must pipar, tšilli, ingver, kurkum, apteegitilli seemned, India vürtsköömned. Kasutamiseks ei raputata neid toidu peale, vaid valmistatakse nii: kuumuta ghee, lisa tükeldatud ingver, soovi korral sibul ja mõne aja pärast purustatud küüslauk, prae kergelt kuldseks, lisa vürtsid alates teralisematest, lõpuks pulbrid ning kuumuta neid minutike, kuid hoia kõrbemast!

Artikkel ilmus Tervis Plussi 2012. aasta maikuu ajakirjas.