Olga ostetud 100protsendilise soodustusega ravimid, mille eest ta maksis uuest aastast topelt retseptitasu.Foto: Küllike Rooväli
Uudised
15. jaanuar 2018, 21:50

Sotsiaalministeerium ei reklaami ebameeldivaid seadusemuudatusi

Järjekordne võrdsustamine – ravimite retseptitasu kahekordistus (144)

Paljud suurima soodustusega ravimeid tarbivad inimesed avastasid, et ravimite hind kahekordistus aastavahetusega üleöö. Erinevalt positiivsetest seadusemuudatustest, peideti retseptitasu muudatus haigekassa kodulehe alaserva.

Keskmise puudega pensionär Olga (77) läks apteeki uue aasta teisel nädalal, sest tal hakkasid otsa lõppema süstid, mida ta peab endale iga päev tegema – vastasel korral ähvardab teda trombioht. Olga on ravimit tarvitanud palju aastaid ja seda tuleb süstida ilmselt elu lõpuni.

Sajaprotsendilise soodustusega ravimi eest maksis ta iga kord 1 euro ja 27 senti. Nii polnud aastaid tarvitatud rohi pensionärile just suur rahaline koorem. Seekord küsis apteeker aga ravimi eest 2 eurot ja 50 senti. Olga imestas ja küsis, miks nii palju raha võetakse. „Riik kahekordistas suure ravimisoodustusega inimeste retseptitasu,“ vastas apteeker ja naeratas vabandavalt.

Olga sõnul ei võta lisaretseptitasu teda jalust, kuid tekitas solvumise. „Just tuli koju valla ajaleht, kus oli sotsiaalministeeriumi saadetud artikkel muudatustest sotsiaalsüsteemis,“ kirjeldas Olga. „Seal polnud retseptitasu tõusust kirjutatud sõnagi. Häid muutusi reklaamitakse küll, aga kõik negatiivne jäetakse inimestele ütlemata!“

Sotsiaalministeeriumi kodulehel on artikkel „2018. aasta muudatused sotsiaalministeeriumi haldusalas“, kus pole retseptitasu muudatusest sõnagi. Küll on seal reklaamitud lisaravimihüvitist neile, kes maksavad rohtude eest aastas üle 100 euro, mis on hea uudis. Alles siis, kui vajutada artikli lõpus olevale lingile „lisainfo“,  avaneb haigekassa (HK) kodulehel olev pikem kirjutis. Ja selle lõpus on muuseas mainitud retseptitasu võrdsustamist.

Õhtulehe küsimuse peale edastab HK tervishoiu- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja Katrin Romanenkov sisuliselt sama teksti, mis kodulehel. See seletab, et suurema ravimisoodustuse saajad peavad nüüdsest oma retsepti eest rohkem maksma, et langeks retseptitasu väiksemat soodustust saajatele.

Teabe retseptitasu ühtlustamise kohta leiab haigekassa kodulehelt pika otsimise peale. See on peidetud ravimisoodustuse suurendamisest rääkiva uudise juurde lehe allaserva. Foto: Kuvatõmmis/Haigekassa

 „Ravimite valdkonnas tehti selle aasta alguses mitu muudatust, sealhulgas muudeti tõepoolest ka retseptitasu kõigile soodusmääradele ühtseks. Retseptitasu oli püsinud muutumatuna üle 15 aasta,“ kirjeldas Romanenkov. „See oli 100%, 90% ja 75% soodustuse korral 1,27 eurot ning 50% soodustuse korral 3,19 eurot ühe retsepti kohta. Alates 2018. aasta algusest on kõikidele retseptidele ühtne retseptitasu 2,5 eurot.“

Küsimusele, kui palju muudatusega riigi raha kokku hoitakse, Õhtuleht vastust ei saanud.

Teisipäeval täpsustas sotsiaalministeerium, et on siiski teavitanud inimesi oma kodulehel ja meediat pressiteatega, mis toimus mullu 6. detsembril, kui seadusemuudatus vastu võeti. Enne seda käsitleti seda eelnõu teemana pressiteadetes viiel korral.

Teate seadusemuudatuse kohta leiab siit: http://www.sm.ee/et/uudised/uus-taiendava-ravimihuvitise-kord-joustub-jaanuarist

Olga ostetud 100protsendilise soodustusega ravimid, mille eest ta maksis uuest aastast topelt retseptitasu. Foto: Küllike Rooväli