Hea nõu

Kuidas kevadel päikese ja tolmu eest oma silmi kaitsta? (1)

Silja Paavle, 25. veebruar 2020 13:49
Foto: PantherMedia/Scanpix
Intensiivsem päikesevalgus ning suurenenud õie- ja tänavatolmu osakaal õhus on kevadeti meie silmade suurimad vaenlased. Kuidas nende eest oma silmi kaitsta?

KSA silmakeskus soovitab oma blogis kinni pidada allpool kirjas olevatest nõuannetest - nii võid muretult saabuvat kevadet nautida.
 

Kaitse oma silmi liigse päikese eest

Päikesevalgus, sisaldades inimesele vajalikku D-vitamiini, annab meile rohkelt energiat ja on nauditav igal aastaajal. Meie silmad on aga eredale päikesevalgusele tundlikumad just kevadel. Päikest nautides pea kindlasti meeles kahte olulist nõuannet.

1. Esiteks ära kindlasti vaata otse eredasse päiksesse, kuna see võib soodustada erinevate silmakahjustuste teket. Ettevaatlik peab olema ka tõusvat või loojuvat päikest vaadates.

2. Kanna väljas viibides kindlasti kvaliteetseid UVA- ja UVB-kaitsefaktoriga päikeseprille. Võimalusel eelista polariseeritud läätsedega päikeseprille.

Laste nägemine vajab eriti suurt tähelepanu

Lisaks täiskasvanutele peavad päikeseprille kandma ka lapsed, sest nende silmaläätsed on UV-kiirgusele vastuvõtlikumad kui täiskasvanute omad. Kevade saabudes veedavad lapsed rohkem aega väljas ereda päikesevalguse käes ja peaksid seega kandma kas päikeseprille või mütsi, mis kaitsevad silmi intensiivse päikesekiirguse eest.

Pese silmi leige veega

Tärkav loodus toob kaasa tavapärasest suurema allergialaine, mis võib mõjutada ka silmade seisundit. Lisaks lendlevale õietolmule haaravad meie silmade limaskestad kergesti ka õhus tiirlevaid tolmuosakesi. Kui midagi läheb silma, ära hakka esimese asjana silmi hõõruma, vaid loputa neid leige veega.

Allergiatega võitlemisel tasub pöörduda apteekri või silmaarsti poole, kes oskab soovitada leevendust pakkuvaid allergiarohte või niisutavaid silmatilkasid.

Käi regulaarselt silmakontrollis

Kui tahad suvel aktiivset ja tegusat eluviisi nautida, hakka juba kevadel oma silmade heaolule mõtlema. Ära alahinda silmade korrashoiu tähtsust tervisliku eluviisi osana. Silmad on meie hinge peegel ning seega paita oma hinge ja hoia silmade tervisel “silma peal”.

Samal teemal

28.05.2018
VIDEO | Tartus puhutakse tänavatolm lehepuhuriga jõkke
07.05.2018
Ohhoo! Küünte närimine võib lapsed allergiast päästa
09.04.2018
KOOLILASTELE: kiirel ajal hoidke hoolega tervist
09.03.2018
KAITSE SILMI: vähenda ekraanide vaatamist, kasuta niisutavaid tilku ja pilguta palju