Terviseuudised

Seikluspargis ole tähelepanelik! 

Toimetas Liina Hallik, 30. mai 2018 13:15
Foto: Artur Lebedev/TASS
Ilusad suvised ilmad meelitavad värskes õhus aega veetma. Hooaega on alustanud seikluspargid ja muud vaba aja veetmise kohad. Elamuste otsinguil tuleb siiski olla hoolas ja tähelepanelik, et suvised seiklemised lõppeksid rõõmsalt ja ootamatute vahejuhtumiteta. 

Tarbijakaitseameti ohutuse valdkonna nõunik Anneli Nagel on lühidalt kokku võtnud põhilised soovitused seikluspargis seiklemiseks, mis aitavad ära hoida valeootused-lootused ning vältida ohuolukordi. Kuigi teenuse ohutuse eest vastutab teenuse pakkuja, on ka seiklejal kohustusi nii rajal kui ka enne rajale asumist. 

Kuus soovitust, mida seikluspargis järgida

Enne seikluspargis ronima asumist loe kindlasti läbi leping ning pea meeles, et ehkki teenuse pakkuja peab tagama teenuse ohutuse, tuleb teenuse kasutajal  nii enda kui teiste ohutuse tagamiseks täita kõiki reegleid. Et seikluspargi külastamine oleks meeldejääv ja meeldiv kogemus, tasub eelnevalt teha veidi eeltööd ja tähelepanu pöörata mõningatele nüanssidele.

Piirangud kasutamisele

Kõigepealt tasub tutvuda teenusepakkuja kodulehega, kust selgub, millises vanuses või pikkuses kasutajatele on park mõeldud. Kui seltskonnas on keegi, kes on lubatust noorem või lühem, ei saa ta teenust tarbida, kuna ei pruugi ulatuda atraktsioonideni või turvatrossi kinnitusteni. Seega tasub uurida, kas pakutakse ka muid teenuseid või kas parki lubatakse pealtvaatajaid. Tasub ka välja selgitada, kuidas ilmaolud mõjutavad seikluspargis ronimist, näiteks kas vihmaga on rajad avatud või mitte.

Vajalik füüsiline ettevalmistus

Seikluspargi kodulehel on enamasti kirjas, kas tegemist on madal-  või kõrgseiklusradadega ning millist füüsilist ettevalmistust need nõuavad. Kõik rajad ei ole nii lihtsad, et igaüks suudaks neid igal ajahetkel läbida. Kui seiklusparki minnakse sõpruskonnaga, tasub läbi mõelda, kas kõik on võimelised rada läbima. Igale järgmisele rajale minnes tasub vahepeal nõu pidada juuresoleva instruktoriga, kes oskab vastavalt ronija osavusele eesootavate takistuste osas nõu anda. Vähem osavat sõpra ei maksa survestda - ehkki toetamine ja julgustamine mõjuvad hästi, võib liigne pealekäimine päädida halva kogemusega ning hirme süvendada. 

Ronimiseks sobiv riietus

Parkides võivad olla piirangud ka riietusele. Kindlasti ei sobi lehvivad riided – seelikud ja sallid, ka kapuuts võib rajaosadesse takerduda. Seiklusparki soovitatakse külastada sportlikes pika varruka ja säärega rõivastes. Jalanõud peaksid olema kinnised ja kindlalt jalas. Pikad juuksed tasub panna korralikult patsi, et vältida takerdumist konstruktsioonide või liikuvate osade vahele.

Töökorras ja kasutajale sobiv varustus

Varustust vastu võttes vaata ka ise rakmed, köied, karabiinid ja rullikud üle. Kui rakmete sild või köied narmendavad või neid on proovitud ise parandada, ei pruugi need sinu ohutust tagada. Kui isesulguvad karabiinid või rullik ei sulgu korralikult (plõksuta neid kinni-lahti mõned korrad), võib eeldada, et mustus on detailide vahele läinud või detailid on liigselt kulunud ning seade vajab hooldust või välja vahetamist. Sellistel puhkudel anna sellest teenusepakkujale teada ja küsi endale uus varustus. Kui seikluspargi esindaja pakub kindaid ja kiivrit, siis kasuta neid. Vali kindlasti õige suurus, sest liiga suurte kinnastega on ebamugav ronida, need võivad takerduda karabiini vahele selle turvatrossile ühendamisel.

Kuula juhendajat

Kui rada ei ole üles ehitatud ühe tervikuna, tutvu ka radade skeemiga ja värvide tähendusega, enamasti on iga järgnev rada raskem. Pargis esimest korda ronides tasub rajad läbida teenuse osutaja soovitatud järjekorras. Kindlasti kuula tähelepanelikult instruktaaži ning kui midagi jääb ebaselgeks, küsi üle. Pea meeles, et kaasaolevad lapsed on seikluspargis täiskasvanute vastutusel ning hoolitse selle eest, et ka nemad kõikidest reeglitest aru saaksid ja neid järgiks. Raja kõige olulisem reegel, mida kasutatakse rullikute ja karabiinide süsteemis – üks karabiin peab ALATI olema turvatrossi küljes! Kui tunned, et vajad abi või juhendamist, anna sellest häbenemata instruktorile märku, sest selleks ta seal ongi. Kui keegi seltskonnast ei soovi või ei jaksa rada/radasid lõpuni teha, siis ta saab katkestada – ainult teenuse kasutaja ise saab hinnata oma võimeid ja jõuvarusid.

Anna seikluspargile tagasisidet

Isegi, kui järgitakse kõiki reegleid ja nõudeid, ei ole õnnetuste juhtumine täielikult välistatud. Näiteks võib seikleja ebaõnnestunud maandumisel jala välja väänata või end puidust konstruktsiooni vastu marrastada. Õnnetuse korral on oluline sellest teenuse osutajale teada anda, ainult nii saab ta teenust paremaks ja turvalisemaks muuta.