Keha

PATOLOOG KÕNELEB: viis asja, mida lahkamine paljastab sinu elustiili kohta (26)

Ohtuleht.ee, 12. jaanuar 2020, 14:00
Vahel leiab lahkaja ka üllatustsirroosi, näiteks kui üksi elav inimene on pidevalt joonud, aga keegi pole osanud midagi kahtlustada.Foto: Vida Press
Kas lahkamisel on näha, kuidas sa oled elanud? Patoloogiaprofessor räägib Iltalehtis, missuguste leidudega ta oma töös kokku puutub.

1. Kopsud

Kopsukahjustused ja vähk, mille põhjuseks on olnud suitsetamine, on näha juba palja silmaga. Mikroskoobi all võib kopsukoes näha kroonilist põletikku. Seda, kui lahkunu on aeg-ajalt tõmmanud paar sigaretti, siiski näha pole. Nende kopsudes, kes on elanud suurlinnas, võib leida süsinikuosakesi. Mustad kopsud, millega koolilapsi hirmutatakse, võib seega saada ka suurlinnas elades.Suitsetamine ei mõjuta muidugi ainult kopse, vaid suurendab ka teiste organite haigestumise riski.

Foto: Pexels

2. Maks

Alkoholiga liialdamist on näha rasvunud maksast. Joomine võib lõpuks põhjustada ka maksatsirroosi, mis on surmav. Vahel leiab lahkaja ka üllatustsirroosi, näiteks kui üksi elav inimene on pidevalt joonud, aga keegi pole osanud midagi kahtlustada.

Foto: Pexels

3. Kõht

Inimesed on nüüdisajal paksemad ja ülekaalu on näha ka rasva kogunemisest kõhuõõnde.

4. Nahk

Liigne päikesevõtt on näha erinevate nahahäirete ja pigmendilaikudena. Nahal võib olla ka kasvajaid, millest halvim on melanoom. Kuid näiteks rohked tätoveeringud ei põhjusta elundites muutusi.

Foto: Pexels

5. Magu

Vastupidiselt linnalegendile ei paista nõudepesumasina pesuainete kasutamine välja ei maost ega teistest elunditest. See-eest on mao limaskesta kahjustustest ja isegi väikestest haavanditest näha pikaaegne valuvaigistite kasutamine.

Foto: Pexels

Samal teemal

22. jaanuar 2020, 05:00
TÕDE VÕI VALE? Kas suhkur võib panna tõesti vähi vohama?
1. jaanuar 2020, 13:00
TEE JAANUAR ALKOVABAKS! 5 nippi, mille abil on kergem kaine püsida
29. november 2019, 18:30
KAS PEAKSID JOOMISE PÄRAST JUBA MURETSEMA? Endine alkohoolik toob välja neli kindlat ohumärki
28. oktoober 2019, 15:37
DIAGNOOSID TÄPSEMAKS: Ida-Tallinna keskhaigla läks üle digipatoloogiale