Hea nõu

MESILANE NÕELAS? Arst: need tunnused viitavad, et olukord on eluohtlik (14)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 18. juuli 2020 14:00
Foto: Vida Press
Kui mesilane nõelab, tekitab see enamikul vaid väikse punetuse ja turse, kuid mõnel inimesel võib see põhjustada eluohtliku reaktsiooni, mis vajab kiiret abi.

Mesilasmürgi allergiat on kõige enam keskeas täiskasvanutel, tunduvalt harvem lastel, kirjutab portaalis Mesionhea.ee Tartu ülikooli lastekliiniku vanemteadur ja kliinikumi arst-õppejõud Kaja Julge.

Samal teemal

Mesilaseallergia võib tekkida igas vanuses, olla ainsaks allergia avalduseks ja mõnikord ka elu jooksul taanduda. Samaaegselt võib olla ülitundlikkus nii mesilase kui herilase suhtes. 

Mesilase nõelamisest võib tekkida paikne või kogu keha reaktsioon. Nõrga reaktsiooni puhul tekib 2-3 cm läbimõõduga valulik sügelev ala. Tugevama reaktsiooni korral on turses ala suurem kui 10 cm, see tekib minutite või tundide jooksul ja võib püsida päevi, isegi nädalaid. Kaasneda võib lümfisõlmede suurenemine, lümfiteede põletik ja palavik.

Näo, eriti silmade piirkonda tekkiv turse võib olla eluohtliku reaktsiooni tunnuseks. Anafülaksia või selle kahtluse korral tuleb kutsuda kiirabi või viia inimene raviasutusse.

Foto: Pexels

Kes peaksid vältima nõelamist?

Mesilase nõelamist peaksid igal võimalikul moel vältima kõik need, kellel on kunagi juba olnud raske reaktsioon. Üliraskete reaktsioonide tekke risk on suurem vanemaealistel, südame rütmihäiretega ning kaasuvate hingamisteede allergiatega inimesed. Mesilase nõelamist peaksid vältima ka rasedad.

Foto: Pexels

Millal peab kutsuma kiirabi?

Kui mesilane on nõelanud, siis: 

  • Paikse reaktsiooni korral on abi külma või niiske mähise asetamisest nõelamiskohale, allergiaravimist, paiksest hormoonkreemist, ulatuslikuma reaktsiooni korral lisaks ka glükokortikoididest. 
  • Eelneva raske reaktsiooni korral tuleb kindlasti kohe süstida adrenaliini. Kui nahalööbele on lisandunud ka kaebused hingamisteedes, tekib köhatamine - ka see on märk kiirest adrenaliini süstimise vajadusest.
  • Anafülaksia või selle kahtluse korral tuleb kutsuda kiirabi või toimetada kannatanu raviasutusse. Anafülaksia on kiire eluohtlik ülitundlikkusreaktsioon: kogu keha paistetus, vererõhu järsk langus, hingeldus, punased sügelevad kublad nahal. Kannatanu peaks olema lamavas asendis, jalad asetatud peast kõrgemale.