Lähiäikese ajal tuleks istuda lohus, kraavis.Foto: Vida Press
Ohtuleht.ee 8. juuni 2020 13:47
On müüt, et piksenool paneb inimese põlema – kõige ohtlikum on välgulöök südamele. 

Välgulöök on inimesele ohtlik. Pikselöögi ajal on voolutugevus lühiaegselt väga suur ja ka temperatuur välgulöögi piirkonnas tohutult kõrge. Sellepärast on pikselöögist tabatul hulgaliselt verevalumeid ja põletushaavu. Verevalumid võivad kujult tihti meenutada taevas nähtavat välku.

  • Kõige ohtlikum on välgulöök südame rütmikale: tekkida võivad südame rütmihäired, on oht, et süda seiskub.
  • Samuti võib välgutabamus kahjustada närvisüsteemi kuni ajutise halvatuse tekkimiseni. Esineda võib kuulmiskahjustusi jm.
  • Ka siis, kui välgulöök tabab mõnd eset inimese lähedal, võib inimene surma saada. Seda põhjustab välgulöögi piirkonnas tekkiv ülitugev magnetväli, mis võib samuti südame seisata.
  • Õnneks kõik välgulöögist tabatud ei sure, eri andmetel kaotab elu vaid 5–10%.
  • Ellujäämise võimalus on seda suurem, mida oskuslikum ja kiirem on esmaabi. Kui inimesel puudub südametegevus ja/või hingamine, tuleb alustada südamemassaaži ja kunstliku hingamisega ning kutsuda kiirabi.
  • Põletushaavade tohterdamisega pole nii kiire kui südamemassaaži ja kunstliku hingamisega. Põletushaavade ravi on pikaaegne.

Piksevarras päästab

Ohvrite hulgas on palju enam mehi (kuni 85%) – nemad peavad rohkem väljas töötama. Üks ohtlikumaid elukutseid oli varem kiriku kellalööja amet. Enne Benjamin Franklini geniaalset leiutist – piksevarrast – sai ainuüksi Inglismaal kolmekümne aastaga oma tööpostil surma 103 kellalööjat.

Alates 1752. aastast on piksevardad päästnud sadu tuhandeid, kui mitte miljoneid elusid.

Kuidas end kaitsta?

Parim viis end välgu eest kaitsta on elada majas, millel on head piksevardad. Looduslikeks piksevarrasteks on kõrged puud, eriti tammed. Neist puudest tuleks äikese lähenedes eemale hoida.

Foto: ALDO LUUD

Varjuda ei tohiks lagedal väljal üksikute puude alla.

Samuti ei soovitata äikese ajal televiisorit vaadata, arvutiga töötada, seinatelefoniga kõnelda, isegi ahju kütta ja paadiga sõita.

Tasase veepinna kohal on isegi ujuja pea hea märklaud.

Lähiäikese ajal tuleks istuda lohus, kraavis. Ohutuim koht on äikese ajal sõiduauto. 

Allikas: Tervis Plussi arhiiv