Terviseuudised

KUUMUS RIKUB RAVIMID. Kuhu need panna? 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 25. juuli 2018 15:30
Kuuma ilmgaga otsi ravimitele toas kõige jahedam ja varjulisem koht.Foto: Vida Press
Mida teha ravimitega, kui toas kruvib temperatuuri  aina  kõrgemaks? Kas panna need külmkappi? Mitte mingil juhul!

Ravimeid, mida tuleb säilitada toatemperatuuril, ei tohi panna külmkappi. Külmkapis olev niiskus võib muuta ravimi toimet nõrgemaks ja mõjutada  ka selle säilimist. Toatemperatuuril säilitatavate ravimite jaoks tuleb leida toas kõige jahedam ja varjulisem paik, aga mitte panna neid külmkappi.

Suuremat osa ravimitest tuleb säilitada toatemperatuuril, alla 25 kraadi. Ravimit tuleb hoida varjus ja originaalpakendis, siis on selle mõju ja turvalisus tagatud.

Kui kuuma ajaga on vaja kuskile ravimid kaasa võtta, siis tuleb neid hoida varjus.

Teatud ravimeid tuleb siiski külmkapis hoida, näiteks insuliini ja paljusid silmatilkasid. Insuliini toime nõrgeneb üle 30-kraadise temperatuuriga ja üle 50- kraadises soojuses see rikneb. 

Kui tee apteegist koju on pikk või tuleb veel ka poes käia, tasub kaasa võtta külmakott.

Rikub nii kuumus kui pakane

Sageli ei mõista inimesed, kuidas külm ja kuum mõjutavad ravimeid. Täiesti vale koht on hoida ravimeid ka vannitoas, kus niiskus ja sooojus võivad need rikkuda.

Ravimeid ei tohiks jätta ka talveks suvilasse, kus  need võivad läbi jäätuda. Tõenäoliselt pole neist pärast enam mingit kasu, kuigi pakendil oleva kuupäeva järgi säilivusaeg veel kehtib. Ravimid tuleb pärast suvepuhkust kindlasti suvilast kaasa võtta.