Terviseuudised

KUMMALISED KÕHUVALUD? Arst selgitab, et häirivad veenilaiendid pole vaid jalal 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 18. oktoober 2018 07:00
Enamik veenilaienditest naise väikevaagnas ei häiri, kuid mõnedel inimestel põhjustavad need kroonilist kõhuvalu, selgitab Veronika Palmiste-Kallion. Foto: Erakogu
Oleme harjunud veenilaienditeks pidama eelkõige jalgade veenilaiendeid, kuid need võivad olla ka väga ebatavalistes kohtades. 

Veenilaiendite erinevaid vorme võib leida ka mujal – näiteks hemorroidid pärasooles, veenilaiendid söögitoru seintel ning nn katkised kapillaarid näol. Kõigil neil on oma põhjus, miks nad on tekkinud ning milliseid kaebusi nendega seostada võiks, ütleb Ida-Tallinna Keskhaigla kardiovaskulaarkirurg Veronika  Palmiste-Kallion. 

Uuem arusaam jalgade veenilaienditest ning täpsemad uuringuvõimalused on tõestanud, et sageli võib aastaid ilma kaebusteta väikevaagnas olnud veenilaiend olla seotud jalal korduvalt korrigeeritud veenilaiendiga. See võib olla üks põhjus, miks jääb mulje, et vaatamata korrigeerimisele tuleb jalale veenilaiend uuesti tagasi. Nüüd me juba teame, et kui jalale toidet andvat veenilaiendit ei sulgeta, siis on veenilaiendi taasteke väga tõenäoline.

Kui vaatamata korrigeerimisele tulevad veenilaiendid tagasi, võib üks põhjusi olla vaagnaveenilaiend. Foto: Vida Press

Vaagnavarikoos ehk pindmise veenisüsteemi puudulikkus on väga sageli esinev muutus eelkõige naise väikevaagnas. Sellest seisundist võib teadlikuks saada mõne teise uuringu, näiteks günekoloogilise ultraheli käigus. Enamikel juhtudel ei peaks selline diagnoos inimest väga ärevaks tegema – osade uuringute põhjal võib väita, et isegi 80-90% sünnitanud naiste väikevaagnas võib leida veenilaiendeid.

Samal teemal

Eriline grupp on muidugi kasvava rasedusega naised – nende puhul on väga oluline, et ämmaemand või günekoloog selgitaks, et see ei ole haiguslik muutus, vaid normaalne rasedusega kaasas käiv olukord.

Millised vaevusi põhjustavad vaagnaveenilaiendid?

Kuigi enamik vaagnaveenilaienditest ei põhjusta mingeid kaebusi, on ka erandeid. Vaagnavarikoos võib põhjustada üksikutel juhtudel kroonilist alakõhuvalu, millega patsient võib olla hädas aastaid. Sellisel juhul on iseloomulik valu ägenemine seismisel või istumisel, tavaliselt leevenduvad kaebused pikali heitmisel ning jalgade kõrgemale tõstmisel. Nii tegelevadki inimesed selle haigusega nii, et nad püüavad asendeid muuta või pikali heita. Enamik patsiente, kes selliste kaebustega meie juurde jõuavad, on juba käinud mitme arsti juures: günekoloogi, uroloogi, gastroenteroloogi, psühhiaatri, valuraviarsti juures.

Kui keeruline on haigust diagnoosida?

Kliiniliselt on kergem aru saada patsientidest, kellel on kummalise kuluga jalavarikoos või kelle peamine kaebus on häirivad häbememoka veenilaiendid – peale vaadates on aru saada, et nende veenilaiendid peavad oma toite saama kuskilt mujalt, mitte jalalt. Kõrvalpõikena peab mainima, et häbememoka-varikoosi puhul ma tõesti usun, et veenilaiend põhjustab päeva jooksul antud piirkonnas valu.

Uuringud, mida vaagnavarikoosiga patsiendid läbivad, on spetsiifiline ultraheliuuring ja kompuutertomograafia.

Kuidas toimub ravi ja kas alati on vaja sekkuda?

Kui oleme suutnud ära tõestada, et patsiendil on väikevaagnavarikoos ning selle tõttu on tegemist jalal või häbememokal veenilaiendiga või kroonilise alakõhuvaluga, on edasine tegevus patsiendi otsus. Mõnikord vajab patsient lihtsalt uuringuid, et ta saaks aru, mis temaga toimub. Järgmisteks sammudeks on juba invasiivsed protseduurid, mille juures peab patsient arvestama ka riskidega. Invasiivse protseduuri eesmärk on sulgeda puudulik veenivõrgustik väikevaagnas, et kaebused kaoksid.

Kas haiguse tõttu võib tekkida veel mõni tervisehäda?

Ida-Tallinna Keskhaigla meeskond teeb tihedat koostööd Inglismaal asuva Whiteley kliinikuga, mille üks eesmärke on teadustöö varikoosi kohta. Whiteley kliiniku kogemusele tuginedes me teame, et väikevaagna-varikoosist põhjustatud valusündroom võib olla väga erinev ning sõltub eelkõige väikevaagnaorganist, millele veenilaiend survet avaldab.

Väga huvitav on uuem arusaam, et ka kroonilise põiepõletikuga patsientidel, kellel uroloogid on kõik mikrobioloogilised haigused välja ravinud, võib olla tegemist veenilaiendi survega põiekaelale. Lisaks veel seegi arusaam, et väikevaagna-varikoosi tekkimise eelduseks ei ole rasedus ja sünnitus.

Kas haigus võib uuesti avalduda?

Jalavarikoos on krooniline sidekoenõrkushaigus ning võimalus uueks veenikomu tekkeks on alati olemas. Samas, sulgedes korrektselt puuduliku veenivõrgustiku osa ning kandes regulaarselt kompressioonravi, on oluliselt suurem tõenäosus, et haigus on kontrolli all ning ei arene nii kiiresti. Väikevaagna-varikoosi ulatuslikul sulgemisel on see eelis, et kui kõik puudulikud osad on suletud, siis see haigus ei peaks tagasi tulema - eriti kui uusi rasedusi juurde ei tule.

Meie tegeleme eelkõige naistega, kuid vaagnavarikoos ning sellega seotud kaebused ei ole ainult naistehaigus. Palju paremini on teada ja tuntud meeste vaagnavarikoosi analoog – munandivarikoos, millega tegelevad uroloogid ja androloogid. Olen veendunud, et ka naiste veenilaiendid ebatavalistes kohtades on tähtsad ja vajavad tähelepanu.

Veresoontekirurgi vastuvõtule saab registreerida Ida-Tallinna Keskhaiglas telefonil 666 1900 või patsiendiportaalis iPatsient (ipatsient.itk.ee).