Terviseuudised

HERILANE NÕELAS! Trikk veepudeliga ja muud hammustuse leevendajad (5)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 9. august 2018 12:26
Augustis on agressiivsed herilased eriti tüütud.Foto: Alan Belmer / Freeimages
Sotsiaalmeedias on viimasel ajal levinud trikk, mis peaks leevendama  herilasehammustust. Arstide arvates on paremaid võimalusi. 

Täis veepudel tuleb asetada hammustuskohta nii, et pudeli suu on ümber hammustuskoha. Väidetakse, et nii kaob valu mõne minutiga.

Triki toimimist põhjendatakse sellega, et pudeli surve tõttu tuleb mürk pistekohast välja ja imendub vette.

Arstid kinnitavad, et see pole võimalik - mürk levib paari sekundiga kudedesse nii kiiresti, et seda ei saa veepudeli abil kuidagi kätte.  Veepudelitriki  hea toime on pigem see, et see jahutab hammutuskohta. Aga trikk ei tee ka midagi halba, nii et seda võib proovida küll.

Teine vana rahvalik trikk on panna hammustuskohale veidi niiske suhkrutükk, kuhu mürk peaks imenduma. Kuid sellegi kohta väidavad arstid, et herilasemürk on nagu maomürk - seda ei saa imemisega kätte.

Augustis on agressiivsed herilased eriti tüütud.Foto: Alan Belmer / Freeimages

Pane hammustuskohale külma

Kindlam variant on panna hammustuskohale külma. Hammustuskohta ei tohi pigistada. Võib võtta antihistamiinikume ja valuvaigisteid ning panna peale kortisoonsalvi.

Ühe herilasehammustuse pärast ei pea üldiselt muret tundma, kui inimene on terve ja allergiat pole olnud. Tavaliselt tekib hammustuskohale punetus ja turse.

Kuid isegi siis, kui enne pole allergiat olnud, võivad tekkida raskemad nähud, nagu näiteks hingamishäired. Ka tervel inimesel võivad tekkida turse ja hingamisraskused, kui herilane hammustas näo- või kaelapiirkonda.

Allergia herilasemürgi vastu võib tekkida ka täiskasvanuna.

Uuri hammustuskohta

Üldiselt ei jää herilase nõel nahka kinni. Kui see on siiski jäänud, tuleks nõel võimalikult kiiresti eemaldada pintsettidega. Hammustuskohale tekib punn, mis võib sügeleda ja valutada. Nähud kaovad tavaliselt paari päevaga. Allergilistel võib paistetus olla suuremal pinnal.

Vajad arsti, kui:

  • herilane nõelas suhu, keelde või kaela
  • pisteid on palju
  • herilane nõelas väikest last, halva tervisega vanurit või rasedat
  • tead, et oled allergiline ja tekivad hingamisraskused
  • sul on raskeid kroonilisi närvi- või südamehaigusi
 Allikas: Iltalehti