Hea nõu

VAATA, MIDA KANNAD! 12 tavalist rõivaeset, mis rikuvad pikkamisi su tervise (22)

Ohtuleht.ee, 19. jaanuar 2020 13:02
Kitsad teksad suruvad kinni närvid kubeme- ja pahkluupiirkonnas, vähendavad verevoolu säärtes. Foto: Vida Press
Hommikul kiirustades riideid selga ajades mõtled sa ilmale ja tööle. Tervise jätad aga kahe silma vahele. Ometi on terve hulk rõiva­esemeid, mis mõjuvad tervisele pikkamisi hävitavalt.

Kitsad teksad

Kitsad teksad suruvad kinni närvid kubeme- ja pahkluupiirkonnas, vähendavad verevoolu säärtes. See võib põhjustada lihaskahjustusi, jalgade turset ja tuimust. Kui püksid on säärte ja reite ümber pingul, võivad tekkida ka veenilaiendid.

Kuid ohtlikud on ka teised liibuvad rõivatükid, need häirivad naha pealmise kihi tööd. See kaitseb sind aga nakkuste eest. Liibuvad riided hoiavad ka higi vastu nahka, see on aga soodne pinnas kõikvõimalike seente ja bakterite kasvuks.

Keha trimmivad sukkpüksid ja pesu

Samal teemal

Keha trimmivad sukkpüksid ja pesu võivad tunduda kahjutud, kuid võivad mõjuda sama halvasti kui liibuvad teksad. Arstide sõnul kipuvad need siseorganeid liiga kokku suruma ning tulemuseks võib olla kõhuvalu või reflukstõbi. Kui sa tõesti vajad liibuvat pesu, kanna seda vaid erilistel puhkudel.

Pidžaama

Kui paned selga pidžaama, millega eile juba magasid, riskid kuseteede haigustega. Esiteks kogunevad pidžaamasse surnud naharakud, mille eraldumist vastu nahka pidevalt hõõrduv riie soodustab. Need naharakud on kogum erinevatest mikroorganismidest. Enamik neist ei tee tervisele midagi, kuid mõni võib siiski olla kahjulik. Paljud inimesed kannavad endas nimelt stafülokokke, baktereid, kes võivad põhjustada nakkusi, kui satuvad haavadele ja sinikatele. Kõik inimesed kannavad endas kolibakterit. Enamik selle tüvesid ei ole samuti tervisele kahjulikud, kuid kuseteedesse sattudes võivad nad põhjustada infektsioone.

Miniseelik

Miniseelik on eriti ohtlik külmal aastaajal, nii külmetad ära oma suguorganid ja riskid viljatusega, ohustad ennast neerupõletiku, seljavalu ja põiepõletikuga. Ära unusta, et kehal on komme koguda rasva pidevalt külmetavatesse piirkondadesse, rasvaladestuspiirkondades hakkab aga arenema tselluliit.

Neid püksikuid pole peaaegu ollagi, mis on ka nende suurim miinus. Enamasti on need valmistatud mittehingavast materjalist, mis ei mõju intiimpiirkonna tervisele hästi. Kitsa riideriba pidev hõõrumine anuse, tupe ja kusiti piirkonnas viib lõpuks põletikuni, pidev hõõrdumine ja surve anusele võib põhjustada hemorroide. 

Ujumispüksid

Soe ja niiske keskkond sünteesriidest valmistatud ujumispükstes on lemmikelupaik pärmseentele ja bakteritele. Kui sa oled vastuvõtlik infektsioonidele, ei pea ujumisest siiski loobuma, vaid vaheta kohe pärast ujumist püksikud ära. Jälgi, et ujumispüksid oleksid sulle parajad, selle servad ei tohiks jätta nahale süvendeid. Ka väiksem hõõrdumine võib põhjustada higinäärmete ummistust ja sellest tulenevat sügelust intiimpiirkonnas.

Värviline aluspesu

Rõivaste värvimiseks kasutatavad ained võivad ärritada tundlikku nahka intiimpiirkonnas, samuti põhjustada kõikvõimalikke tupeinfektsioone. Tõeline  kurja juur on sünteetilisest materjalist valmistatud värviline aluspesu, kõige tervisesõbralikum on valge puuvillpesu.

Teksapükste nööp

Sisaldab sageli niklit, levinuimat allergiate ja nahaärrituste tekitajat allpool naba. Kui sul on kunagi nabast allpool lööve tekkinud, värvi enne uute pükste jalga ajamist teksapükste nööp küünelakiga ära või kleebi pükste sissepoole nööbi kohale väike plaaster.

Tugikaarega rinnahoidja

Nagu teksapüksi nööbid, sisaldavad ka rinnahoidjate metallvõrud ja haagid tõenäoliselt niklit. Jällegi – kui keha kipub sügelema, siis värvi kõik küünelakiga üle või kanna tugikaarteta rinnahoidjaid.

Foto: Justine FG / Freeimages

Push-up-rinnahoidja

Väikeste rindadega naistele tundub see rõivaese asendamatu, kuid see surub rinnad ebaloomulikku asendisse ja pigistab kokku vereringe. Pikaajalise kandmise tagajärjel võivad nii tekkida tõsised tervisehäired, suureneb isegi risk haigestuda vähki.

Peapael

Peapael ei lase higil silma voolata, kuid ühes higi kogumisega koondab see ühte kohta ka kõik bakterid. Need kipuvad ellu jääma ka siis, kui peapael kuivab. Seepärast süvendab peapaela kandmine aknet ning võib kaasa tuua nahainfektsioone.

Kõrged kontsad

Kõrgete kontsade pidev kandmine toob kaasa selja ja jalaliigeste deformatsioonid, pidevad liigesevalud, jalanuki või lampjalgsuse.

Stanfordi ülikooli teadlased avastasid, et iga kord, kui naine kannab kõrgeid kontsi, on ta liigesed stressis ning ajapikku viib see valuliku ja ravimatu haiguse osteoartriidini. Eriti ohtlikud on kõrged kontsad sel põhjusel ülekaalulistele.

Foto: Elvis Santana / Freeimages

Allikad: Marie Claire, Genius Beauty