Lapsed

LIIGA VANA EMAKS? VALE! 13 eelist, mis on vanade emade lastel (14)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 25. september 2018 10:56
Emade kõrge vanus sünnitamisel pole ainult probleem, vaid laps võib saada hoopis hea stardi edasiseks eluks. Foto: Vida Press
Ema kõrget vanust peetakse lapsesaamisel sageli vaid probleemiks. Kuid see pole kogu tõde! Eaka ema tervena sündinud laps võib saada eluks hoopis parema stardi kui noore ema laps.

Sünnitajate vanus aina kasvab. Ka isade vanus. Seepärast korrutakse kogu aeg: sünnita, kui saad; ära oota liiga kaua; neljakümnesena on hilja nutta, kui last ei ole.

Sünnitajate "parim enne" vanuseks peetakse 35. eluaastat. Hiljem on raskem rasestuda ja vanadel emadel on suurem risk, et midagi läheb raseduse ja sünnituse ajal viltu. Kuid nende  tervena sündinud lapsed võivad saada eluks hoopis hea stardi.

1. Viimaste aegade uuringud on näidanud, et eakamate emade lapsed saavad paremini koolis hakkama, nad ka elavad kauem.

2. Nad söövad keskmisest paremat toitu ja on vähem vastuvõtlikud nakkushaigustele.

3. Kui naine lükkab lapsesaamist edasi, jõuab ta õppida kasulikke teadmisi ja oskusi kasvatusest, mis aitab lapsel paremini hakkama saada. Vanusega õpitud oskused aitavad emasid rasketes kasvatusküsimustes. Sellele järeldusele jõudsid Taani teadlased eelmisel aastal, uurides kooliealiste laste arengut.

4. Vanade emade lapsed on ka keeleliselt andekamad, neil on vähem käitumishäireid ja probleeme suhtlemisel ja tundeelus.

5. Küpsemas eas naised hoolitsevad raseduse ajal enda eest paremini ja suhtuvad lapse kasvatusse mõistvamalt. Võrreldes noorte emadega on väiksem tõenäosus, et nad karistavad  last füüsiliselt.

6. On eriti tähelepanuväärne, et sama tulemus saadi hoolimata pere sotsiaalsest staatusest ja rahalisest taustast. Ehk siis paremini ei saa hakkama vaid eliitperede lapsed, vaid eelkõige mõjutas hakkamasaamist  ema vanus.

7. Vanemana emaks saanul on sageli keskmisest parem haridus ja majanduslik kindlustatus. Raha on oluline, sest see pakub lastele rohkem võimalusi, näiteks paremaid terviseteenuseid.

9. Eakamatetel vanematel on paarisuhe kindlam. Õnnelikkusetunne langeb järsult just noortel isadel. Tavaliselt ei sobi laps väga noore inimese elustiiliga ja ta võib oma sotsiaalsest võrgustikust välja kukkuda. Uues elus on väga oluline tugi. Eakamatel vanematel on rohkem sõpru, kes on või on olnud samas olukorras.

10. Uuringud näitavad, et eakamad emad hoolitsevad paremini ka laste turvalisuse eest. Briti uuringus leiti, et 40aastastele sündinud lapsed satuvad harvem õnnetustesse ja haiglasse kui 20aastaste lapsed.

11. Soomes on toodud välja, et noorte emade imikud saavad sagedamini põletushaavu, mis vajavad haiglaravi. Enamiku imikute põletushaavade põhjuseks on kuum vedelik, näiteks kohv.

12. Ka naise elustiil muutub vanusega ja laps saab sellest kasu. Paarikümneaastane naine suitsetab raseduse ajal tõenäolisemalt kui vanem naine.

13. Vanem ema imetab last tõenäolisemalt kui noorem ema.  Emapiim arendab vastupanuvõimet haigustele ja vähendab seega riski haigestuda paljudesse haigustesse.

Veel 1950–1970-aastail said eakamate emade lapsed keskmisest halvemini hakkama, sest need olid tavaliselt suurte vaeste perede viimased lapsed. Neil olid näiteks halvemad võimalused haridusele.