Hea nõu

HÄIRIV VALU? 8 kummalist põhjust, mis panevad selja valutama (3)

Ohtuleht.ee, 13. august 2020 05:00
Seljavaluga võivad märku anda näiteks neeruhaigused.Foto: Vida Press
Kui pärast raskete kastide tassimist selg valutab, tundub see justkui iseenesestmõistetav. Kuid mõnikord võivad alaselja valutama panna hoopis kummalisemad põhjused.

Alaselja võivad valutama panna nii igapäevased väärad harjumused kui ka psühhosomaatika.

Samal teemal

1. Sa lösutad telekat vaadates diivanil. Sage diivanil lösutamine ja vähene liikumine soosib seljavalude teket. Õigupoolest viib see otseteed nõiaringi, sest kui valud kimbutavad sind ka päeviti, paneb see su õhtul veel rohkem diivanil lösutama, suurendades nii valusid veelgi.

2. Sa suitsetad. Suitsetamine toob kaasa veresoonte ahenemise, selgroo verevarustuse halvenedes põhjustab see põletikulist reaktsiooni ja valu.

3. Sa oled mõnd teist kehapiirkonda vigastanud. Kehaga on nii, et valu võib kiirguda ühest piirkonnast teise ning pole ime, kui valutab hoopis mittevigastatud koht. Alaselga mõjutavad suurema tõenäosusega puusa - või vaagna vigastused ja luumurrud, samuti kõhuvalu. Näiteks pimesoole- või neeruvaagnapõletik võibki esmalt end ilmutada alaseljas.

4. Sul on depressioon. Teadusuuringud toovad depressiooni ja seljavalu vahel välja otsese seose, sest stress tekitab lihastesse pinget ning eriti mõjub see alaseljale.

5. Sa treenid liiga suurte koormustega. Lihaste liigne koormamine toob kaasa seljavalu. Kui valu järgmiseks päevaks möödub, on kõik kontrolli all. Kui aga selg peaks tuikama veel mõned päevad pärast treeningut, mine treeningsaali asemel arsti juurde.

6. Sul on põiepõletik või neerukivid. Nagu mainitud, võivad neeruhaigused esimesi märke anda just selga valutama pannes. Reeglina panevadki põie- ja neeruhaigused valutama nii kõhu kui selja.

7. Sul on diagnoosimata terviseprobleem. Alaseljavalu võib olla märk paljudest erinevatest tõbedest. Seega, kui seljavalu kimbutab sageli ja segab elu, mine arsti juurde põhjuse teadasaamiseks.