Hea nõu

TERVISEAMET: ära kasuta aegunud kondoome ja rasedusteste! (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 9. oktoober 2018 11:01
Kui kondoomi "kasutada kuni" kuupäev on möödas, siis tasub see ära visata. Foto: MIHKEL-MARKUS MIKK
Terviseamet soovitab kontrollida rasedustestide, kondoomide, steriilsete plaastrite ja muude taoliste toodete pakendil olevaid kuupäevi, sest aegunud toodete kasutamine paneb ohtu inimese tervise.

Eelmisel nädalal pälvisid terviseameti tähelepanu ühes Tartu kaupluses müügil olnud kondoomid, mille kõrvale oli müüja riputanud sildi „parim enne möödas“. Kuigi täpsemal kontrollimisel selgus, et kondoomide „kasutada kuni“ tähtaeg saabub selle aasta 1. novembril, tuleb probleemide vältimiseks alati kontrollida toote pakendil olevat kõlblikkuse kuupäeva.

Samal teemal

Terviseameti meditsiiniseadmete osakonna juhataja Tagne Ratassepa sõnul võrdub meditsiiniseadmete, mille alla kuuluvad ka kondoomid ja plaastrid, puhul kasutatav termin „kasutada kuni“ toidukaupade „kõlblik kuni“ kuupäevaga. „Kui see kuupäev on möödas, siis tootja garantii, et seade saavutab oma toime ja on ohutu, enam ei kehti. Sellist toodet kasutades seab inimene ohtu oma tervise ning testide puhul ei pruugi tulemus enam olla tõene,“ ütles Ratassepp.

Aegunud toodet ei tohi müüa

Edasimüüjad peavad veenduma, et meditsiiniseadmeid säilitatakse nõuetekohaselt ning et need korjatakse müügilt kohe peale „kasutada kuni“ kuupäeva saabumist. „Aegunud toode ei vasta enam Euroopa Liidu nõuetele ja selle levitamine on keelatud,“ ütles Ratassepp. 

Meditsiiniseadmete pakendil tähistab „kasutada kuni“ kuupäeva liivakellakujutis. Meditsiiniseadmeks peetakse igasugust seadet, aparaati, tarkvara, materjali või toodet, mida võib kasutada muu hulgas haiguse või vigastuse diagnoosimiseks, ärahoidmiseks, seireks, raviks, leevendamiseks või  viljastumise ärahoidmiseks, soodustamiseks või diagnoosimiseks ning mis ei ole ravim.

Samal teemal

03.10.2018
Austraallannad rõõmustavad: alates jaanuarist kaob tampoonidelt käibemaks
22.09.2018
Hirm HIV ees taandub. Tasub karta uue suguhaiguse tulekut!
30.08.2018
LUGEJA KÜSIB: miks on mul kondoomi armastamiseks MILJON põhjust?
22.08.2018
SEKSIRAPORT: miks eestlane ei kasuta juhusuhtes kondoomi?