Hea nõu

ÄRA UNUSTA ETTEVAATUST! 4 vastikut haigust, mida võid saada oma koeralt või kassilt (2)

Tervis Pluss, 27. september 2019, 05:00
Kui märkad lemmiku välimuses, käitumises või harjumustes ootamatut muutust, siis võta spetsialistiga ühendust, et põhjused kindlaks teha ja vajadusel ravi alustada. Foto: Vida Press
Lemmikloomad toovad sinu ellu palju rõõmu, aga neilt on võimalik  saada ka haigusi. Mõned haigused põhjustavad vaid ebamugavust, teistel võivad aga olla tõsised tagajärjed.

Koduloomad pole iseenesest meie tervisele suur risk, aga peab teadma ka seda, et nad võivad inimestele edasi anda haigustekitajaid.

Haigused, mis levivad inimestele

“Zoonoos” tähistab haigust, mis kandub loomadelt inimestele. Nii koerad, kassid, närilised, roomajad kui ka puurilinnud võivad olla ohtlike nakkuste kandjad. Selliseid nakkusi on avastatud üle 200, nende levik ja riskimäär sõltub piirkonnast, kliimast ja muust, nt loomadega kokkupuutumise sagedusest. 

Siin on mõned haigused, mida võid saada kassilt või koeralt.

1. Kassikriimustustõbi

Kassikriimustustõbi on bakteriaalne haigus, mis paraneb enamasti ise, annab eluaegse immuunsuse ja kulgeb kergemal juhul haavanakkuse tunnustega. Raskemal juhul lisanduvad palavik ja peavalu. Pärsitud immuunsusega inimestel võib haigus põhjustada raskekujulisi tüsistusi (veresoonte, südame, maksa ja närvisüsteemi kahjustused).

Haigust levitavad kassid, kuid vaatamata tõve nimele võivad mõnikord olla kandjateks ka koerad. Nakkus levib ka kirpudega. Haigustekitajaid leidub kasside süljes ning kassikirpude roojas. 

Võimalikud sümptomid on muu hulgas lümfisõlmede suurenemine haava ümbruses, palavik, peavalu ja külmavärinad.

Kassikriimustustõbe kannavad sagedamini edasi edasi kassipojad.Foto: Pexels

Kuidas vältida?

 • Hoidu kassiga mängides liiga järskudest liigutustest, et vähendada hammustamist ja küünistamist
 • Jälgi, et kassi sülg ei satuks haavadele ega limaskestadele.
 • Pese pärast kassiga mängimist käsi.
 • Hoia kassi siseruumides ja/või tee regulaarselt kirbutõrjet (nakatuda on võimalik kassikirbu juhusliku allaneelamise tagajärjel). 

Koeraviik ehk paeluss võib kimbutada lemmikloomi ja omakorda põhjustada inimestel paelusstõbe. Kirbud on paelusside vaheperemehed, lapsed võivad neid pere lemmikutega mängides kogemata alla neelata.

Haigust levitavad põhiliselt koerad ja kassid. Võimalikud sümptomid on kaalukaotus, ebamugavustunne alakõhus, kõhulahtisus ja isutus. Tihti ei tekita paelussid inimestel ühtki vaevust.

Foto: Pexels

Kuidas vältida?

 • Kanna hoolt, et koerad ja kassid oleksid kirbuvabad.
 • Lemmikut kimbutava paelussi kahtluse korral võta kohe ühendust veterinaariga.

 3. Lemmikute ümarussid

Toksokariaas on nakkushaigus, mida põhjustavad koerte või kasside ümarussid ehk solkmed. Solkmed võivad kasvada sooltes pea 10–20 cm pikkuseks. Haigust levitavad koerad, kassid ja rebased, kes eritavad solkmemune keskkonda.

Võimalikud sümptomid sõltuvad kehapiirkonnast, mille ümarussi rändvastne on hõivanud. Tavaliselt kaasnevad nakkusega palavik, peavalu ja köha, ent näiteks vastse liikumine silmapõhja võib tekitada püsiva nägemiskaotuse.

Foto: Pexels

Kuidas vältida?

 • Väldi laste mänguväljakute ja liivakastide saastumist kassi ja koera väljaheidetega.
 • Pese käsi pärast õues mängimist ja enne sööki.
 • Tee koostöös veterinaariga koertele-kassidele ussivastane ravimikuur.

4. Toksoplasmoos

Haigust tekitab parasiit Toxoplasma gondii. Seda levitavad kassid, kes on parasiidi ainsad lõpp-peremehed. Inimese nakatumine toimub kas keskkonda sattunud toksoplasmade nakkuslike eluvormide allaneelamisel või nakatunud loomsete saaduste (sea-, veise- ja lambaliha) söömisel, kui neid pole piisavalt kuumtöödeldud.

Üldjuhul ei tekita parasiidi elutegevus täiskasvanud inimese organismis nähtavaid sümptomeid. Harva esineb palavikku, lihasevalu ja lümfisõlmede tundlikkust. Parasiit võib olla ohtlik raseduse ajal ja kujutab endast suurt riski pärsitud immuunsusega inimeste tervisele.

Foto: Pexels

Kuidas vältida?

 • Puhasta kassi liivakasti regulaarselt.
 • Ära sööda kassile toorest liha.
 • Raseduse ajal hoidu tegevustest, mille käigus võid kassi väljaheidetega kokku puutuda.
 • Pese käsi pärast toore või väheküpsetatud liha katsumist ning väldi selle söömist.

Selle asemel et pidevalt muretseda, kas lemmikloomadelt ehk mingit haigust ei saa, tasub olla lihtsalt karvaste-suleliste pereliikmete suhtes hooliv ja tähelepanelik. Nii rohkem kui vähem haruldasi zoonoose on terve raamatu jagu. Kui märkad lemmiku välimuses, käitumises või harjumustes ootamatut muutust, siis võta julgelt spetsialistiga ühendust, et põhjused kindlaks teha ja vajadusel ravi alustada. Sel moel hoiad nii enda kui ka lemmiklooma tervist.

Allikas: Tervis Plussi arhiiv, Eesti Maaülikooli professor Arvo Viltrop

Samal teemal

10. juuli 2020, 05:00
NAINE, JÄLGI OMA TERVIST! Neid 8 märki ei tohi kindasti ignoreerida!
7. veebruar 2020, 06:00
TOO KOER MAJJA! 8 olulist põhjust, miks koeraomanikud on teistest õnnelikumad ja tervemad
4. veebruar 2020, 07:00
KAS KOER TOHIB NÄGU LAKKUDA? Teadlased hoiatavad nende riskide eest
31. detsember 2019, 06:00
LUGEJATE LEMMIK 2019 | KEHA HOIATAB! 7 muutust välimuses, kui su tervisega on midagi viltu