Keha

OHTLIK IGEMEPÕLETIK: nii mõjutab see ka südant ja aju 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 31. oktoober 2018 08:49
Hambaklambreid tuleb hoolikalt puhastada, et ei tekiks igemepõletikku. Foto: Vida Press
Kuna igemepõletik ei põhjusta valusid, ei pruugi me sellele esialgu tähelepanu pöörata, kuid ravimata igemepõletik võib põhjustada isegi infarkti või trombi. 

Igemepõletikust võivad anda märku halb lõhn või maitse suus, samuti tursunud igemed, kirjutab portaal Kodus.ee. Igemepõletikule teevad meid vastuvõtlikumaks teatud haigused, näiteks reuma ning diabeet. Põletikule võime vastuvõtlikumad olla ka siis, kui kasutame ravimeid, mis mõjutavad sülje hulka ning koostist, näiteks põhjustavad depressiooniravimid paljudel  suukuivust.

Kõik vahendid, mida suhu pannakse, näiteks hambaklambrid, koguvad baktereid. Igemepõletiku vältimiseks tuleb selliseid vahendeid iga päev puhastada. Põletikku soodustavad ka suitsetamine ning halb suuhügieen, samuti raseduse või puberteedi ajal organismis toimuvad hormonaalsed muutused.

Kui  ohtik  on igemepõletik?

Igemepõletikku põhjustavate bakterite hulgas leidub ka selliseid, mis vereringesse sattunult võivad muuta inimese altiks südame- ja ajuinfarktile. Bakterid kinnituvad veresoonte seintele, kahjustavad neid ja võivad tekitada ka trombe. See on ka põhjus, miks ei tehta liigeseoperatsioone inimestele, kelle suuõõs korras pole.

Väljaravimata igemepõletiku tagajärjel võib tekkida ka parodontiit ehk hambakõrvalpõletik: hambad hakkavad logisema, halvemal juhul võivad need ka suust välja kukkuda. Haiguse arenedes võib parodontiit kahjustada isegi lõualuud.

Samal teemal

07.10.2021
MIS HOIAB HAMBAD PUHTAD? 10 vähem tuntud seika hambapesust
05.08.2019
TÕDE VÕI VALE? Kas kaariese võib saada ka suudlusega?
14.11.2018
JÄLGI ENNAST JA LAPSI: 7 muutust tervises, mis võivad viidata diabeedile
13.11.2018
ENDOKRINOLOOG: keegi ei tea, kui palju on Eestis II tüübi diabeedihaigeid