Hea nõu

ANNA MAKSALE AEGA PUHATA! Need toidud ja ravimtaimed puhastavad maksa loomulikul teel (16)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 27. juuli 2020 05:00
Kuna enamik alkoholi lõhustub maksas, avaldab alkohol kõige suuremat mõju just maksale. Foto: Vida Press
Maksa kahjustab alkohol ja rohke rasvaste toitude söömine. Kuidas maksa loomulikul teel puhastada ja taastada?

Kuiv ja tuhm nahk, kollakad silmavalged, halb sapine hingeõhk, haiguslik kõhnus või hoopis rasvumine – need sümptomid võivad viidata maksaprobleemidele. Kui selliste muredega inimene on ka alkoholilembene, sööb liiga palju või tarvitab rohkelt ravimeid, siis on kindel, et maks vajab kiiremas korras tähelepanu, räägib Apotheka proviisor Catri Valner.

Samal teemal

Maksal on kehas üle 500 ülesande. Kõige enam teatakse, et maks on verepuhastusfilter. Maks vastutab mürgiste ühendite kahjutuks tegemise ja lagundamise eest, et tekiksid vähem ohtlikud koostisosad. Maks juhib kehast välja ka ülemääraseid vitamiine ja ainevahetusjääke. Peale selle reguleerib maks lipiidide ehk rasvade ainevahetust ja toodab sappi, mis on seedeprotsessis asendamatu. Maks reguleerib süsivesikute ainevahetust, tegutseb vereloomeelundina, toodab hormoone ja fermente, ladustab vitamiine ja mineraale.

Rasvane toit ja alkohol rikuvad maksa

Enam levinud maksahaigused on maksa alkoholitõbi, hepatiidid ja maksa rasvdüstroofia ehk rasvmaks. Kuidas alkohol siis maksa ikkagi kahjustab? Kuna enamik alkoholi lõhustub maksas, avaldab alkohol kõige suuremat mõju just maksale. Selle tulemusena hakkavad maksas ladestuma triglütseriidid ja rasvhapped.

Ka rohke rasvase toidu söömisel hakkab maksarakkudesse kogunema rasv, rakumembraanides tekivad defektid ning maksarakud kärbuvad. Ehkki maks on üks väheseid organeid, mis on kahjustuse korral võimeline rakke taastootma, väheneb pikaajalise alkoholi ja rasvase toidu söömisel rakkude taastumisvõime. Maksatsirroosi korral on tegemist pöördumatute kahjustustega, sest selle haigusega maksarakud hävivad ja maks sidekoestub.

Foto: Pexels

Maksa taastumine

Et maks saaks loomulikul teel puhastuda ja taastuda, on mõistlik tõsta menüüs esikohale köögi- ja puuviljad, marjad ja kaunviljad. Menüüst tuleb aga välja jätta kohv, kõikvõimalikud praetud ja grillitud toidud, pooltooted, transrasvad, suitsutatud tooted ja rafineeritud toidud – valge suhkur, valge jahu ja sellest tehtud tooted, ka valge riis ja õlid. Muidugi tuleb hoiduda alkoholist ja sigarettidest.

Apteegis on müügil ka maksa toetavaid ja puhastavaid vahendeid, näiteks essentsiaalseid ehk asendamatuid fosfolipiide sisaldavad kapslid aitavad maksa puhastada ja toota uusi terveid rakke. Aminohapet L-ornitiini sisaldavad preparaadid aitavad maksal normaalselt toimida ning taastuda. Maksahaigustest taastumiseks ja maksa tegevuse toetamiseks võib abi olla ka sellistest probiootikumidest, nagu Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus plantarum, Streptococcus thermophilus ja Lactobacillus bulgaricus.

Maksale meeldib tervislik toit, liiga rasvased söögid ja alkohol kurnavad maksa. Foto: Vida Press

Ravimtaimedest kasutatakse maksa turgutamiseks kõige enam maarjaohakat, harilikku artišokki, võilille, saialille, astelpaju, kurkumit, hiina sidrunväänikut, aga ka käokulda, raudrohtu, teekummelit, liht-naistepuna ja kõrvenõgest.

Maarjaohakas sobib maksa toksiliste kahjustuste ja kroonilise maksapõletiku korral. Selles sisalduv toimeaine silümariin stabiliseerib maksa rakumembraane ja kaitseb rakke kahjulike tegurite eest ning aitab kahjustunud rakkudel taastuda. Silümariin on ka võimas antioksüdant, mis aitab kaitsta keha vabade radikaalide eest ning kiirendab uute maksarakkude kasvu vanade, haigete ning hävitatud rakkude asemele.

Harilik artišokk sisaldab tsüneriini, mis soodustab sapi- ja kõhunäärmeensüümide eritumist, aitab seedida rasvast toitu, kaitseb maksa toksiinide eest ja vähendab vere kolesteroolisisaldust.

Võililleekstraktil on antioksüdantne ja põletikuvastane toime, see aitab vähendada maksakahjustusi ning suurendab sapi juurdevoolu.

Saialillel on põletikuvastane ning kahjulikke baktereid hävitav toime. Saialilleekstrakt aitab vähendada maksakahjustusi.

Foto: Karin Kaljuläte

Astelpaju sisaldab bioflavonoide, mis osalevad maksa kaitsefunktsioonides. Lisaks aitab astelpaju stimuleerida maksarakke.

Kurkum aitab eemaldada toksiine ning uuendada maksarakke.