Hea nõu

Seitse levinud müüti vaimse tervise kohta, mis ei pea paika 

Ohtuleht.ee, 22. november 2018 07:00
Vaimse tervise probleemidega kaasnevad sageli ka füüsilised sümptomid, näiteks depressiooniga võivad inimesel olla peavalu ja seedehäired.Foto: Vida Press
Vaimsete häirete kohta ringleb ikka veel väga palju valeuskumusi. See paneb vaimsete häiretega inimesed end halvasti tundma ja teistest  eemale hoidma ning võib viia koguni selleni, et ravi ei ole tõhus.

Neid seitset  enamlevinud müüti ei maksa uskuda.

1. Vaimse tervise häired on nakkavad.

Kuigi uuringud näitavad, et emotsioonid, eriti negatiivsed, kanduvad ühelt inimeselt teisele üle, vaimuhaigus seda ei tee.

2. Vaimse tervise häired tähendavad vägivaldsust.

Paljud inimesed süüdistavad kohutavates tragöödiates vaimuhaigeid. Reaalsus on see, et vaimse tervise häire ei tähenda automaatselt, et keegi paneb vägivaldse teo toime. Hoopis vastupidi – uuringute andmeil kipuvad vaimse tervise probleemidega kimpus olevad inimesed sattuma suurema tõenäosusega vägivaldsete kuritegude ohvriks.

3. Vaimse tervise probleemid on haruldased.

Vale. Umbes iga neljas inimene maailmas kogeb mingil ajahetkel oma elus vaimse tervise probleeme.

4. Vaimse tervise probleemid algavad peast.

Ikka veel arvatakse, et ärevust tundes tuleb lihtsalt maha rahuneda või depressioonist saab lihtsalt välja tulla. See ei ole aga võimalik. Vaimse tervise probleemidega kaasnevad sageli ka reaalsed füüsilised sümptomid, näiteks võivad depressiooniga kaasneda muutused söögiisus, peavalu ja seedehäired, ärevushäiretega kaasnevad sageli südame-veresoonkonna haigused, maoprobleemid ja nõrgem immuunsüsteem.

Vaimuhaigus ei ole haigus, mida saab kõigil mõõta ühe suurusega ning sestap rakendada ka ühesugust ravi. Ka ei aita sel puhul ainult tabletid. Vaimse tervise probleemide puhul on kõik väga individuaalne, ravis on ühtviisi olulised tabletid, arsti-patsiendi suhe ning lähedaste toetus.

6. Vaimse tervise probleemid saavad alguse lapsepõlvest.

Kindlasti mõjutab lapsepõlv vaimset tervist, kuid samavõrd mõjutavad seda ka kõik muud tegurid. Näiteks kas või igapäevane ärevus. Uuringute andmeil on mõned vaimse tervise häired põhjustatud ajukeemia häiretest. Talvemasendust, mis mõjutab ligi 10 miljonit inimest üle maailma igal aastal, põhjustab aastaaegade vaheldumine.

7. Vaimse tervise probleemidega inimest pole võimalik aidata.

Siiski-siiski – teadlased on kindlaks teinud, et vaimse tervise probleemide ravi on tõhusam, kui inimestel on olemas lähedaste toetus.

Allikas: Huffington Post

Samal teemal

07.09.2021
SELJAVALU, KÕHUMURED? Viis kehalist häda, mis võivad kõnelda hoopis depressioonist
27.08.2021
KROONILINE VÄSIMUS: mis võib peituda kaua kestnud väsimuse taga?
09.04.2021
Kardad lahutust pärast 50. eluaastat? Ära kannata, vaid alusta hoopis uut elu!
28.01.2021
VALED MÕTTED SÖÖVAD ELURÕÕMU: tee need 14 muutust, et olla palju tugevam ja õnnelikum!