Hea nõu

HIINA MEDITSIIN SOOVITAB: see taim peaks olema nüüd igas kodus! (6)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 17. november 2020 06:00
Hiina iidne vanasõna ütleb: põhjani rüüpa igapäevane teepeeker, nõnda kindlasti nälga jääb apteeker. Foto: Vida Press
Sügistalvel, mil õues on rõske ja niiske, on vaja keha tugevdada ja soojendada. Selleks sobivad mitmed ravimtaimed, mis hoiavad sooja sees, aga ei lase tekkida liigsel kuumusel.

Väga mugav on panna termosesse nii taimed kui ka kuum vesi, see tööle või kooli kaasa haarata ning juua päeva jooksul organismi toetavat teed, soovitatakse Tervise Alkeemia blogis. Kui tee saab otsa, võib taimedele mitu korda keeva vett lisada.

Kuivatatud ingver – taim, mis peaks olema igas kodus.

Olemuselt on ta kuum ja vürtsikas. Ingver soojendab meie keskust (magu, põrna, kõhunääret) ehk maa elementi ja tänu sellele omastab keha toitaineid paremini. Teiseks soojendab ingver meie kopsumeridiaani ja toetab läbi selle meie immuunsust. Seega peaks iga eestimaalane jooma pärast lõunasööki tassikese ingveriteed!
Kuivatatud ingver erineb värskest ingverist selle poolest, et tal on tugevamad sisemust soojendavad omadused (sobib, kui on pidev külmatunne), värske ingver soojendab rohkem keha pealmist kihti (sobib, kui külmetushaigus on kehasse tunginud).

Foto: Pixabay

Samal teemalMandariinikoor – seedimise soodustaja. Taim reguleerib mao energia liikumise suunda. Kui pärast sööki on täistunne, röhitsused, tähendab see seda, et mao energia liigub vales suunas. Mandariinikoor paneb energia liikuma õiges suunas. Olemuselt on ta soe ja vürtsikas.

Apteegitill – hea seedimise abistaja. Taime kasutatakse kõhuhädade korral, kuid lisaks sellele on ta ka soojendava toimega.  

Kolm taime koos aitavad panna pärast söömist seedimise tööle. Tee soojendab keha ja toetab immuunsust.

Segu – kassiaseemned, aedkrüsanteemiõied, goji marjad – on hea arvutiga töötavatele inimestele, kuna need taimed vähendavad pinget silmades ja toidavad neid.
Segu – kuivatatud ingver, kaneelikoor, suur armujuur – on hea immuunsuse tugevdaja, eriti kui oled sageli haige.
Segu – kuivatatud ingver ja kaneelikoor – on eriti hea talvel keha soojendamiseks. Võid lisada ka veidi punast veini.

Ütleb üks Hiina iidne vanasõnagi nii - põhjani rüüpa igapäevane teepeeker, nõnda kindlasti nälga jääb apteeker.